Správy

Apku MHD testujeme ako prví na Slovensku: Ako nám môže pomôcť?

Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) predstavil mobilnú aplikáciu Ubian. Ľudia tak môžu podľa Michaely Karaffovej, hovorkyne podniku, ako prví na Slovensku otestovať kombináciu moderných technológií a pohodlného cestovania.

Ilustračný obrázok k článku Apku MHD testujeme ako prví na Slovensku: Ako nám môže pomôcť?
5
Galéria
Zdroj: TASR

„Aplikácia pomáha cestujúcim, ktorí využívajú verejnú dopravu. Stačí mobilný telefón alebo tablet a z miesta, na ktorom sa cestujúci nachádza, si dokáže nájsť informácie o doprave do cieľa svojej cesty,“ uviedol generálny riaditeľ DPMK, Richard Majza.

Podľa jeho slov aktuálne spája a bez obmedzení naviguje cestujúcich mestskou hromadnou dopravou a prímestskou autobusovou dopravou. V krátkom čase pripravujú prevádzkovatelia aj zapojenie železničnej a diaľkovej. „Plánujeme do budúcna kumulovať funkcie v tejto aplikácii, ktoré by v budúcnosti umožnili aj zakupovať a registrovať cestovné lístky,“ vyjadril sa R. Majza.

Dokonca aj bez internetu

Samotná obsluha mobilnej aplikácie Ubian je podľa Karaffovej jednoduchá. „Do vyhľadávacieho riadku vo vrchnej časti displeja cestujúci napíše, kam sa chce dostať a aplikácia mu postupne ponúkne návrhy na cieľové zastávky. Na zobrazenej mape vidí svoju polohu, zastávky na ním zvolenej trase a prestupové stanice na ďalšie spoje. Užívatelia aplikácie si môžu skontrolovať aj aktuálnu polohu spojov a dostanú informácie o ich meškaní. Medzi výhody aplikácie patrí napr. aj upozornenie počas cestovania na zastávku, kde je potrebné vystúpiť alebo prestúpiť na ďalší spoj. Ak cestujúci zmešká, aplikácia mu navrhne ďalšie vhodné spoje,“ povedala M. Karaffová.

Ubian dokáže vyhľadávať cieľové zastávky a navigovať aj bez pripojenia na internet. Podľa Karaffovej s online pripojením môže cestujúci využívať rozšírené množstvo funkcií, „napríklad zobrazenie máp, zastávok a polohy vozidiel na mape, vyhľadanie konkrétnej adresy, meškanie spojov a iné. Pri pravidelnom používaní majú užívatelia možnosť vytvoriť si zoznam obľúbených spojov, liniek či zastávok,“ vysvetlila.

Zatiaľ len testovacia verzia

V súčasnosti prebieha testovacia prevádzka aplikácie, užívatelia už majú možnosť využívať jej služby a zároveň posielať pripomienky a nápady na zlepšenie.

„Som rád, že metropola východného Slovenska je prvým zo slovenských miest, v ktorom novú mobilnú aplikáciu Ubian verejne prezentovali. Aplikácia výrazne zjednodušuje cestovanie verejnou dopravou a aj vďaka nej by Košičania mohli objaviť výhody MHD. Na akékoľvek miesto v našom meste sa totiž dostanú jednoducho a rýchlo aj bez auta. Ak ho nechajú doma, pomôžu životnému prostrediu, preťaženým košickým cestám a v konečnom dôsledku aj vlastnému zdraviu,“ prezradil primátor Košíc, Richard Raši.

Aplikácia funguje pre mobilné zariadenia so systémom Android a je voľne stiahnuteľná cez Google Play. Všetky potrebné informácie sú zverejnené na www.ubian.sk.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM