Archeologický výskum v Kostoľanoch nad Hornádom pokračuje i tento rok, objavili románsku rotundu

Jednou z priorít obce v najbližšom období bude vedecky a archeologicky lokalitu prebádať. Keďže sa v zime práce nevykonávajú, začne sa s nimi na jar alebo v lete.

Ilustračný obrázok k článku Archeologický výskum v Kostoľanoch nad Hornádom pokračuje i tento rok, objavili románsku rotundu
Zdroj: keturist

Archeologický výskum v obci Kostoľany nad Hornádom v okrese Košice-okolie by mal v tomto roku pokračovať. Povedal starosta Anton Medvec s tým, že realizované výskumy naznačujú nález pozostatkov románskej rotundy.

Už názov obce napovedá, že ide o starobylú obec, ktorá vznikla ako kostolná osada. „Preto sme mali indíciu, že aj v našej obci by mali byť pozostatky staršieho kostola, veď sa spomína aj v pápežských desiatkoch z rokov 1332 – 1337,“ povedal starosta že prvá prieskumná archeologická sonda pod dohľadom krajského pamiatkového úradu v roku 2015 odkryla východne od súčasného kostola sv. Štefana prvomučeníka z roku 1774 zvyšky staršej stavby. „Torzo starých základov môžeme datovať do obdobia 13. storočia, možno aj skôr, ale nechceme mať zatiaľ až také odvážne tvrdenia. Je tam však nález tehly – plevovky. O nej vieme, že sa používala v 11., 12. a sčasti v 13. storočí, potom sa už prestala používať, čiže by to malo byť z toho obdobia,“ dodal.

Románska rotunda na východe je vzácna

Obec po dvoch rokoch pokračovala v odhaľovaní jej histórie prostredníctvom súkromnej archeologickej spoločnosti. „Tam sme už odkryli podstatnejšiu časť a výskum začal potvrdzovať, že sme našli románsku rotundu. Je potrebné to ešte všetko dopátrať. Minulý rok sa nám podarilo uskutočniť výskum georadarom a ten taktiež potvrdil výskyt takéhoto objektu, takže všetko nasvedčuje tomu, že v obci Kostoľany nad Hornádom máme pozostatky románskej rotundy, čo je na východe Slovenska dosť vzácne,“ spresnil Medvec.

Jednou z priorít obce v najbližšom období bude preto vedecky a archeologicky lokalitu prebádať. Keďže sa v zime práce nevykonávajú, starosta pokračovanie prác predpokladá na jar alebo v lete tohto roku.

Zdroj: keturist
Zdroj: TASR