Kultúra

Bábkové divadlo s novou premiérou: Najmenším divákom sa predvedie Janko Hraško aj s princeznou

Novú inscenáciu pod názvom Janko Hraško a iné hraškoviny pripravilo pre svojich najmenších divákov Bábkové divadlo v Košiciach (BDK). Okrem postavy Janka Hraška sa diváci stretnú aj s princeznou na hrášku a inými veselými rozprávkovými postavičkami.

Ilustračný obrázok k článku Bábkové divadlo s novou premiérou: Najmenším divákom sa predvedie Janko Hraško aj s princeznou
Zdroj: TASR

Hra autorky a režisérky Zuzany Kollárovej ponúka deťom predškolského a mladšieho školského veku cez bábkarské techniky a interaktívnu hru „pohľad do kuchyne, keď mama nie je doma…“ Prvá premiéra sa uskutoční v piatok 16. mája o 19:00 hodine a druhá v nedeľu 18. mája o 16.30 h v bábkovej sále divadla.

V inscenácii sa zodpovedný starší brat Šimon musí postarať o mladšiu sestru Katku podľa maminých inštrukcií. A že to nie je vždy jednoduché, zažije takpovediac na vlastnej koži nielen samotný Šimon, ale s ním aj diváci v hľadisku. Malá sestrička nemá rada zelený hrášok a ďalšiu zeleninu, aj keď Šimon vie, že je chutná a zdravá. Inscenácia kladie dôraz na posilnenie dobrých súrodeneckých vzťahov a zároveň prostredníctvom zvolených bábkarských techník podporuje v dieťati jeho vlastnú fantáziu, tvorivosť a hravosť.

„Okrem postavy Janka Hraška sa malí diváci stretnú aj s princeznou na hrášku a inými veselými rozprávkovými postavičkami,“ prezradil z divadelnej kuchyne umelecký šéf divadla Ivan Sogel.

Pre mladú režisérku Zuzanu Kollárovú, absolventku VŠMU v odbore bábkarská réžia, ide o prvú skúsenosť s košickými bábkarmi. „Nechcela som, aby inscenácia bola príliš vážne poučujúca, je to skôr prepojenie humoru s poučením,“ priblížila.

Herci Mariana Bódyová s Andrejom Sisákom alebo Nicole Dubjaková s Jurajom Fotulom si v predstavení zaspievajú piesne z dielne Jána Kružliaka ml. Scénu a kostýmy navrhla mladá výtvarníčka Katarína Sliacka. Ako ďalej informoval Radovan Kurilko z BDK, ide v poradí o 196. premiéru divadla.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM