Eva Mikulová Rôzne

Tip na výlet: "Slovenské Plitvické jazero" zatraktívnili pre turistov, FOTO

Na vrchole Beňatinského travertínu vytvorili vysunutú vyhliadku a chodníky premosťujúce nedostupné úseky. A vybudovali aj základnú turistickú infraštruktúru.

Ilustračný obrázok k článku Tip na výlet: "Slovenské Plitvické jazero" zatraktívnili pre turistov, FOTO
10
Galéria

V snahe zvýšiť turistickú atraktívnosť lokality Beňatinského travertínu v Sobranskom okrese vznikli na jeho vrchole vysunutá vyhliadka, chodníky premosťujúce nedostupné úseky i základná turistická infraštruktúra.

V pláne je prepojiť turistickým chodníkom celý obvod bývalého lomu a tiež vybudovanie novej vyhliadky. Uviedla výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus (KRT) Lenka Vargová Jurková.

Návštevnosť stúpa

„Jazierko v Beňatinskom lome je návštevnícky stále atraktívnejšie a z pozorovania dlhodobého vývoja návštevnosti badať evidentne rastúcu tendenciu,“ uviedla Vargová Jurková.

KRT preto na základe štúdie rozvoja územia v jeho bezprostrednom okolí realizoval k dnešnému dňu dve etapy. „Boli zamerané na sprístupnenie lokality, zvýšenie jej návštevníckej atraktívnosti a bezpečnosti návštevníkov a na vybudovanie základnej turistickej infraštruktúry,“ vysvetlila Vargová Jurková.

Turistom pri obhliadke krás prírodnej pamiatky slúžia nové chodníky, vysunutá vyhliadka, bezpečnostné zábradlie, lavičky, koše, informačné tabule i fotopoint.

V pláne je aj tretia fáza, ktorej cieľom je prepojenie celého obvodu Beňatinského travertínu turistickým chodníkom a vybudovanie novej vyhliadky.

„Aby mohol KRT zrealizovať aj tretiu fázu projektu zatraktívnenia, prihlásili sme sa do výzvy Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu s celkovým rozpočtom 39.964 eur,“ uzavrela Vargová Jurková s tým, že Košice Región Turizmus sa bude na spolufinancovaní podieľať desiatimi percentami.

Travertín sa tvorí doteraz

Prvá etapa úprav bola financovaná cez program Košického samosprávneho kraja Terra Incognita v rámci projektu Beňatinské jazero s celkovým rozpočtom 25.000 eur.

Druhá etapa si vyžiadala celkový rozpočet 54.423 eur a bola realizovaná cez výzvu Úradu vlády SR na podporu regionálneho rozvoja.

Beňatinský travertín bol v roku 1989 vyhlásený za prírodnú pamiatku na ochranu geologického odkryvu, ktorý predstavuje profil najvýchodnejšie položeného travertínu na Slovensku.

Odkryv bol objavený pri stavbe lesnej cesty, ktorá popri ňom vedie. Tvorba travertínu pokračuje aj v súčasnosti. V okolí prírodnej pamiatky na nachádzajú skameneliny amonitov, lastúrnikov a rôznych mäkkýšov.

Beňatina - travertín
10
Galéria
Zdroj: kosice.dnes24.sk/TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie