Ilustračný obrázok k článku BIELA NOC opäť rozžiari Košice: Návštevníkov prilákajú roboti v akcii aj obrovský Mesiac
24
Galéria

BIELA NOC opäť rozžiari Košice: Návštevníkov prilákajú roboti v akcii aj obrovský Mesiac

Podujatie okrem iného vráti lesk vodnej hladiny do bývalej plavárne (Kunsthalle).

Kultúra
Kultúra

BIELA NOC opäť rozžiari Košice: Návštevníkov prilákajú roboti v akcii aj obrovský Mesiac

Podujatie okrem iného vráti lesk vodnej hladiny do bývalej plavárne (Kunsthalle).

Ilustračný obrázok k článku BIELA NOC opäť rozžiari Košice: Návštevníkov prilákajú roboti v akcii aj obrovský Mesiac
24
Galéria

Festival súčasného umenia Biela noc sa vracia do Bratislavy a Košíc s bohatým medzinárodným zastúpením.

Obrovský Mesiac

Trinásty ročník podujatia sa začne v Bratislave v piatok 16. septembra, potom sa presunie do Košíc 23. septembra. V oboch mestách potrvá tri noci. Informovali o tom organizátori s tým, že žánrovo pestrý program prináša desiatky inovatívnych diel a inštalácií od renomovaných tvorcov z domácej aj zahraničnej scény.

Mnohé inštalácie budú prezentovať prvky interakcie, novomediálneho prístupu či nadväznosti na ďalšie odborné disciplíny, a to vrátane neurovied, psychológie, fyziky i robotiky.

Obľúbenými umeleckými zásahmi do verejného priestoru sú podľa slov organizátorov svetelné inštalácie v meste. V Bratislave sa sústredia aj tento rok na vodnej trase a Košice sa môžu tešiť na 10 metrov vysoký svetelný objekt v tvare rozprávkového Mesiaca, ktorý prežiari prechádzky Mestským parkom. V Bratislave čaká návštevníkov na promenáde pri Dunaji.

„Tešíme sa, že sme aj počas pandémie podporovali a prinášali kvalitnú domácu tvorbu, ale situácia nám výrazne zasahovala do dramaturgie. Formát troch nocí nám dáva väčšiu slobodu a umožňuje nám predviesť pestrosť umeleckých prístupov a žánrov,“ ozrejmila umelecká riaditeľka festivalu Zuzana Pacáková. Pripomenula, že počas pandémie sa podujatie predĺžilo na dva týždne, no istým spôsobom to organizátorom zväzovalo ruky, napríklad po finančnej stránke.

Roboti v akcii

Okrem českých a slovenských autorov sa môžu návštevníci tešiť na práce z Nemecka, Rakúska, Japonska, Kanady, Francúzska, Maďarska, Belgicka, Veľkej Británie či Nového Zélandu.

Superbe z Belgicka nám napríklad umožnia stať sa poslucháčom, dirigentom a všetkými zboristami zároveň v nezvyčajnom interaktívnom súbore Sming. Francúz Patrick Tresset predstaví performance, v ktorej sa divák stáva pasívnym modelom, zatiaľ čo úlohy skicujúcich umelcov sa chopia traja takmer identickí a sústredení roboti,“ priblížili organizátori časť podujatia.

Ikonické miesta mesta

Čo sa týka architektúry, kreatívci zo zoskupenia BN Label spolu s Martinom Gabčom pripravia podľa slov organizátorov dve unikátne inštalácie pracujúce s ikonickými interiérmi oboch miest.

„V Bratislave svetlom a hudbou oživia legendárny, no už dlho chátrajúci Jalta bar a v Košiciach vrátia lesk vodnej hladiny do bývalej plavárne (Kunsthalle),“ ozrejmili. Interaktívna projekcia má rozsvietiť aj fasádu Národnej banky Slovenska. Do programu bude tento rok zapojená aj Nová tržnica na Trnavskom mýte či Eurovea Tower, ale aj historická budova SND v Bratislave.

Mohlo by vás zaujímať

OBRAZOM: Pandemická Biela noc rozžiarila Košice
24
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM