Správy

Bude menej sťažností? Letecká akadémia bude viac informovať o svojich výcvikoch

Mesto Košice a Slovak Training Academy (STA) našli kompromis. Pomôže lepšia informovanosť situácii s hlučnými preletmi?

Ilustračný obrázok k článku Bude menej sťažností? Letecká akadémia bude viac informovať o svojich výcvikoch
Zdroj: STA

Mesto Košice a zástupcovia spoločnosti Slovak Training Academy (STA) sa dohodli, že letecká akadémia bude od začiatku februára na týždennej báze informovať magistrát o aktuálnej intenzite leteckého výcviku. Informoval o tom hovorca STA Dušan Tokarčík.

Na tomto kroku sa dohodli počas ďalšieho spoločného stretnutia, na ktorom diskutovali o možnostiach zníženia hlukovej záťaže na obyvateľov dotknutých mestských častí (MČ). „Vzhľadom na to, že doterajšie argumenty spoločnosti STA neboli dokázateľné konkrétnymi dátami a číslami, vítame tento ústupok a veríme, že včasným informovaním budeme schopní jednak upozorniť obyvateľov dotknutých oblastí, no zároveň budeme schopní zhodnotiť, do akej miery dochádza k dodržiavaniu zverejňovaných harmonogramov,“ uviedla viceprimátorka Lucia Gurbáľová.

Informovanie verejnosti

Pripomenula, že problém týkajúci sa preletov vrtuľníkov a následných sťažností obyvateľov sa cyklicky vracia. Podľa dohody po mesiaci zhodnotia, či tento ústupok priniesol priaznivé výsledky. „Ak sa tak nestane, budeme mať dátami podložené argumenty, na základe ktorých budeme žiadať o výraznejšie zmeny letových harmonogramov,“ doplnila s tým, že mesto naďalej trvá na úplnom zrušení nočných letov počas sviatkov a dní pracovného pokoja. „Zároveň platí výzva pre spoločnosť STA o tom, aby pravidelne a čo najtransparen­tnejšie informovali obyvateľov o svojej činnosti,“ dodala.

Vedenie mesta minulý mesiac informovalo, že údaje o zmenách letových trás či frekvencii nočných preletov požaduje cez infožiadosť od Dopravného úradu. Uviedlo, že predstavitelia leteckej školy mestu tieto informácie neposkytli. Konateľ spoločnosti STA Lukáš Halás zopakoval, že z bezpečnostných dôvodov nemôžu vopred informovať o presných trasách a časoch letov ich vrtuľníkov. „Sme však presvedčení, že informácie o tom, či nacvičujeme na letisku vzlety a pristátia, alebo plánujeme navigačné prípadne nočné lety, pomôže zástupcom mesta lepšie pochopiť a vyhodnotiť danú situáciu,“ uviedol.

Nočné lety sú nevyhnutné

Tvrdí, že lietanie cez víkendy je pre vrtuľníkovú akadémiu iba náhradným riešením v prípade, ak sa z objektívnych príčin nedá dodržať harmonogram plánovaného výcviku. „Cvičné lety plánujeme vždy na pracovné dni. Sme však vo veľkej miere závislí od počasia a od stavu leteckej techniky, preto sa môže stať, že časť letov musíme presunúť aj na víkend. Nočné lety sú nevyhnutnou súčasťou pilotného kurzu,“ povedal.

Harmonogram letového výcviku podľa neho umožnil, aby počas vianočných sviatkov nelietali. Budúci piloti vrtuľníkov aktuálne na košickom letisku nacvičujú vzlety a pristávanie. Intenzita výcviku sa tak začiatkom januára mierne zvýšila, čo pocítili najmä obyvatelia mestských častí Pereš, Poľov a Barca, ktoré priamo susedia s medzinárodným letiskom v Košiciach. Podľa STA napríklad starosta MČ Barca František Krištof od septembra nezaznamenal žiadne osobné a ani písomné sťažnosti občanov.

Zaviedli opatrenia

Mesto v uplynulých mesiacoch informovalo, že eviduje desiatky sťažností v súvislosti s nadmerným hlukom spôsobovaným helikoptérami výcvikového strediska STA. Problematikou sa zaoberá aj advokátska kancelária, ktorá zastupuje takmer 600 nespokojných obyvateľov.

STA naďalej tvrdí, že pri výcviku pilotov neporušuje platnú slovenskú ani európsku leteckú legislatívu. Vlani v septembri zároveň uskutočnili viacero opatrení, aby predišli sťažnostiam – prestali lietať hlučnejším vrtuľníkom Mi-17, zmenili trasy letov, obchádzajú zastavané územia a vrtuľníky lietajú vyššie. STA zároveň pripomenula, že prostredníctvom certifikovanej spoločnosti pripravuje novú hlukovú štúdiu, ktorá by mala pomôcť zobjektivizovať tému hlukovej záťaže.

Prečítajte si tiež

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM