Eva Mikulová Správy

Budú Košice vykurované vodou z geotermálneho vrtu? Vicepremiér Sulík by bol za

Neďaleko od Košíc na území medzi obcami Ďurkov, Bidovce, Svinica a Olšovany boli v rokoch 1998-1999 navŕtané tri prieskumné geotermálne vrty s teplotou 136-stupňov.

Ilustračný obrázok k článku Budú Košice vykurované vodou z geotermálneho vrtu? Vicepremiér Sulík by bol za
Zdroj: Mesto Košice

Ožije vízia vykurovania košických domácnosti ekologickým spôsobom pomocou horúcej vody z greotermálnych prameňov?

Ako v pondelok 29. júna povedal minister SR Richard Sulík pred novinármi, sám bol prekvapený, že pri Košiciach sú takéto geotermálne pramene.

Ekologickejšie a lacnejšie teplo

„Vôbec som nevedel, že Košice môžu využívať horúcu vodu, ktoré leží v útrobách zeme len pár kilometrov odtiaľto. Je jej dostatok, no všetko závisí na spolupráci medzi košickou Teplárňou (TEKO) a SPP, čo sú spoločnosti, ktoré patria pod ministerstva hospodárstva. Je to oblasť, kde viem a chcem byť nápomocný. Nedá sa to riešiť cez mail, lepšie raz vidieť ako potom počuť, a preto už v najbližších dňoch sa tým začnem zaoberať,“ prisľúbil vicepremiér.

„Už niekoľkokrát sme sa rozprávali o tom ako vieme tento projekt reálne oživiť a nebol len takou spiacou „Šípkovou ruženkou“. Vicepremiér prisľúbil, že TEKO a SPP začnú spolu komunikovať, aby sme mohli začať na tom pracovať. Za tých 20 vyše rokov od uskutočnenia vrtov sú už aj nové technológie, ktoré môžu zefektívniť využívanie geotermálnej energie,“ myslí si primátor Jaroslav Polaček.

Investície do využitia geotermálnej energie by bol finančne náročný projekt, na ktorý budú pri možnostiach štátneho a mestského rozpočtu potrebné najmä súkromné zdroje.

„Chceme to však celé posunúť ďalej, pretože hlavnou výhodou pre Košičanov by bolo ekologickejšie teplo. Zároveň by v blízkosti mohli vzniknúť prevádzky ďalších firiem napojených na tento zdroj tepla a vznikli by tak nové pracovné miesta,“ uviedol primátor.

Zdroj: Mesto Košice
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie