Eva Mikulová Samospráva

Budú sa zaoberať vtákmi: Občan navrhuje likvidáciu tmavých holubov a nahradiť ich bielymi

Mestská komisia životného prostredia, verejného poriadku a ochrany zdravia sa na svojom zasadnutí bude zaoberať i občianskym podnetom týkajúcim sa holubov.

Ilustračný obrázok k článku Budú sa zaoberať vtákmi: Občan navrhuje likvidáciu tmavých holubov a nahradiť ich bielymi
6
Galéria
Zdroj: TASR

Košičanov trápi problematika vtákov. Veľký ohlas vzbudil návrh o likvidácií tmavých holubov.

Občianska iniciatíva

„Po zverejnení pozvánky na zasadnutie Komisie životného prostredia, verejného poriadku a ochrany zdravia košického mestského zastupiteľstva sa začali na sociálnych sieťach objavovať statusy užívateľov, ktorí kritizujú a zosmiešňujú Mesto kvôli 2. bodu programu rokovania komisie s názvom: "Návrh na likvidáciu mestských holubov a ich nahradenie ušľachtilými plemenami holubov bielej farby.“ Nejde pritom o aktivitu Mesta Košice, ale o iniciatívu občana, ktorý oslovil poslankyňu mestského zastupiteľstva Ivetu Kijevskú s tým, že by chcel svoj návrh prezentovať na rokovaní komisie dňa 10. 9. 2018. Aby tak mohol urobiť, požiadala poslankyňa a zároveň predsedníčka komisie o zaradenie bodu 2 do programu rokovania," vysvetľuje hovorca magistrátu Miroslav Sambor.

Obyvateľ košickej mestskej časti poslal svoj návrh na Miestny úrad Mestskej časti Košice – Staré mesto. Mestská časť následne postúpila uvedený podnet Košičana príslušnému referátu Magistrátu mesta Košice na vybavenie s tým, že problematika riešenia premnoženia mestských holubov nepatrí do kompetencie mestskej časti.

Návrh poslal občan dňa 13. 6. 2018 aj na Magistrát mesta Košice. Pracovníci referátu životného prostredia požiadali v tejto súvislosti o vyjadrenie sa k návrhu ohľadom likvidácie holubov Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu (RVPS) v Košiciach.

V stanovisku RVPS sa, okrem iného, píše: Problematika posúdenia nadmerného výskytu a tým potreby regulácie voľne žijúcich holubov je veľmi zložitá, a z platnej veterinárnej legislatívy nevyplývajú jednoznačné kompetencie, v rámci ktorých by sa takéto situácie dokázali rýchlo vyriešiť…Najväčším problémom pri takomto projekte, okrem nájdenia vhodného objektu, bude zabezpečiť vetracie otvory, povaly, strechy a všetky potenciálne miesta na hniezdenie holubov na budovách, ktoré nie sú v správe, alebo vo vlastníctve mesta Košice.

Holuby nie sú premnožené

Mesto Košice nezaznamenalo sťažnosti a podnety občanov ohľadom premnoženia holubov. „V posledných rokoch išlo „iba“ o podnety zamerané na lokálne problémy v prípadoch, ak šlo o výskyt holubov z dôvodu, že boli kŕmené, prípadne správcovia bytov nevykonali technické opatrenia na zabezpečenie strešných priestorov, s cieľom zamedziť vniknutiu holubov a ich zahniezdeniu," dodáva Sambor.

Holuby
6
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: kosice.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie