Alexandra Kolínská Iné športy

Tvrdí chlapíci, ktorí zbierajú ocenenia: Košičania majú vlastný tím amerického futbalu

V Košiciach sa darí rozvíjať aj netradičným športom akým je napríklad americký futbal. Naše mesto má vlastný tím, ktorý reprezentuje metropolu východu nie len v slovenskej lige. Prečítajte si rozhovor s jeho viceprezidentom.

Ilustračný obrázok k článku Tvrdí chlapíci, ktorí zbierajú ocenenia: Košičania majú vlastný tím amerického futbalu
Zdroj: Dnes24.sk

V našom meste sa rozvíja aj menej tradičný šport a to pochádzajúci spoza veľkej mláky – americký futbal. Košičania vytvorili vlastný tím, s ktorým reprezentujú naše mesto nie len v slovenskej lige. Cassovia Steelers hľadajú do tímu nové posily, takže ak máte silu a chuť, môžete to skúsiť. Ako uviedol viceprezident tímu Ondrej Dravecký, americký futbal je kontaktný šport, ktorý je považovaný za najtvrdší tímový šport na svete.

Ako by ste trochu priblížili tento šport?

Je častým omylom, že ide len o ten kontakt. Najdôležitejšia je v tomto športe taktika a viac ako v akomkoľvek športe, sa tu odrážajú na výsledku zápasu rozhodnutia trénera. Tím v základe pozostáva z útoku a obrany. Útok má štyri pokusy na to, aby prešiel určenú vzdialenosť (desať yardov), obrana súpera má za úlohu zabrániť im v tom. Keď sa útoku podarí prejsť túto vzdialenosť získavajú ďalšie štyri pokusy na ďalších desať yardov, až kým nedôjdu do súperovej koncovej zóny a nepoložia Touchdown. Ak sa im to nepodarí, loptu získava súper a na ihrisko ide jeho útok. Je na trénerovi aby rozhodol, akým spôsobom budú napredovať. Či budú loptu hádzať (pass) alebo s ňou pobežia (run), a súperova obrana musí pre zmenu čítať hru a očakávať jeho ťah. Možností ako skórovať je mnoho. Ćastokrát hovoríme, že sú to takzvané bojové šachy.

Líši sa americký futbal na Slovensku od toho originálneho, alebo hráte presne podľa oficiálnych pravidiel?

Na Slovensku sú dve rozdielne súťaže sedem na sedem liga – ide o zmenšenú verziu futbalu, prispôsobenej tímom s menším počtom hráčov, prirovnal by som to k halovému futbalu, menej hráčov, menšie ihrisko, ale rovnaké pravidlá. Túto ligu sme hrali posledné dve sezóny. Ďalej je to normálna SLF liga, ktorej súčasťou sme od tejto sezóny aj my (začína v máji 2015). Táto liga sa hrá podľa NCAA pravidiel futbalu (pravidlá Univerzitného futbalu v USA).

Ako dlho už pôsobí váš tím a čo bolo motiváciou jeho založenia?

Oficiálne sme vznikli 1.3.2012, ale chlapci sa stretávali a spoločne sa pokúšali hrať už nejaký ten čas pred tým. Založil som ho ja spolu s Roderikom Šubovičom a naďalej ho vedieme. Roderik je prezident a ja ako viceprezident. A ako v iných športoch je potrebná dávka určitého fanatizmu, aby sme to udržali, ale postupne sa začínajú dostavovať výsledky.

Aké úspechy ste už s tímom zaznamenali?

Najväčším úspechom je víťazstvo na Medzinárodnom turnaji (1st Buil&Media cup v Košiciach), za účasti klubov z Poľska, Maďarska a Slovenska. Môžem spomenúť že rovnako spolupracujeme s Miskolc STEELERs, a takmer pätnásť našich hráčov (komplet obrana) bolo súčasťou tímu, ktorý v roku 2014 skončil na druhom mieste v prvej Divízií Maďarskej Ligy. V poslednej sezóne SFL 7on7 ligy, získali naši hráči významné individuálne ocenenia, Martin Medvec sa stal najlepším ofenzívnym hráčom na Slovensku a Radovan Matesz (17rokov) sa stal najlepším mladým hráčom do 20 rokov, zároveň Roderik Šubovič dostal pozvánku do výberu sveta, ktorý mal hrať v USA proti ich vysokoškolskému výberu, ale zo zdravotných dôvodov to nemohol prijať. Turnaj bol v júni 2013.

Kde a ako často trénujete?

V súčasnosti je našim domovským stánkom ihrisko FK Vyšné Opátske, kde trénujeme aj hrávame zápasy. Momentálne je predsezónna príprava – raz týždenne hala (tréning taktiky) a raz týždenne spoločný tréning v posilovni. Tréningy vedie Justin Timothy Ramsey (USA) ako hlavný tréner.

Za akých okolností bude prebiehať nábor?

Nábor bude 1.2.2015 o 14:00 v Mestskej hádzanárskej hale (za Hornbachom). Na nábore si chceme preveriť fyzické a technické predpoklady hráčov. Pri niekoľkých, hlavne technicky zameraných driloch, uvidíme kto a na aký post sa hodí. Drillov bude cca päť a nie je to nič fyzický náročné. To bude až potom na tréningoch :) Preto je dôležitejšie skôr myslenie ako fyzický výkon. V zápase sa hráči útoku musia naučiť naspamäť viac ako 100 rozličných druhov hier a vedieť ich hrať aj pod tlakom.

Môžete uviesť aj príklad?

Na ihrisku je množstvo rozdielnych typov hráčov, každý má inú úlohu a to ako v útoku tak aj v obrane. A to sú tu ešte special teamy a tam je ďalšie množstvo hráčov s ďalšími úlohami (kicker, punter, punt reciever, holder …) V skratke, v útoku je to ofense line, obrovskí chlapi, ktorých úlohou je ochraňovať rozohrávača quaterbacka, ktorý je mozgom útoku a od neho smeruje lopta buď priamo do rúk bežca, ktorý s ňou následne beží, po vopred určenej dráhe, alebo ju rozohrávač hádže vzduchom na iného hráča, recievera – tu ide o pásovú hru.

Čiže zrejme v tíme treba mať to poskadané tak, aby tam boli rôzne typy hráčov. Je to tak?

Každý typ hráča je rozdielny hlavne postavou. Runing Back (bežec) silný ale rýchly hráč (typ zápasníka), ktorý sa musí pri behu prebiť cez obranu. Potom reciever, ktorý musí najprv prešprintovať obrancov a až následne k nemu príde pásom lopta, takže ide o útlejšieho, ale veľmi rýchleho hráča. V obrane je to obranná línia, ktorej úlohou je pretlačiť sa, alebo inač sa odpútať od tzv. offense line a zabrániť tak rozohrávačovi hrať, prípadne zastaviť už bežiaceho hráča. V strede poľa to ovládajú tzv. linebackeri, ktorí sú opäť kombináciou sily a rýchlosti. Na krajoch a vzadu je to takpovediac seccondary, kde ide hlavne o extrémne rýchlych hráčov, ktorí musia zabrániť recieverovi prijať prihrávku, alebo ho ihneď po jej prijatí zastaviť.

Jednoducho je tu množstvo individualít, ktoré musia dokonale spolupracovať. V tíme často býva viac ako 50 hráčov (11 útok, 11 obrana, 11 kick off, 11 punt …). Všetkých 50 hráčov sa v zápase zapája do hry. Pri tímoch s menším počtom hráčov sú tam časť univerzáli, ktorí hrávajú vo viacerých formáciách, čo je však extrémne náročné na fyzičku. A toto je aj hlavný dôvod náboru hráčov do klubu, potreba rozšírenia kádra, aby sa hráči vedel zamerať hlavne na svoju pozíciu.

Aké podmienky by mali spĺňať uchádzači o miesto v tíme?

Najdôležitejšou podmienkou je odhodlanie. Zo skúsenosti viem, že nie je problém pre chlapcov makať, ťažšie je vydržať robiť to pravidelne, obetovať voľný čas a zábavu pre tím a tréning. Zápasov nie je veľa, ale jedna chyba v zápase stojí celý tím často cely zápas. Takže mentálna oddolnosť a inteligencia sú najdôležitejšie. Čo sa týka fyzických predpokladov, na tých nezáleží, v tíme máme chlapa, ktorý má 198 cm a 160 kg a zároveň máme hráča, ktorý má 165 cm a 64 kg a je to jeden z najtvrdších hráčov na Slovensku aj v Maďarsku.

Keby potrebovali záujemcovia viac informácií, na koho sa môžu obrátiť?

Kompletné podrobnosti o nábore poskytne Ing. Jozef Chaloupka na telefónnom čísle 0918 578 340, alebo na maili: nabor@cassoviasteelers.sk. Všetko ostatné je na cassoviasteelers.sk alebo na našom facebookovom profile.

Foto: Cassovia Steelers

Americký futbal v Košiciach: Cassovia Steelers reprezentuje mesto
15
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie