Správy

Cementáreň v Turni nad Bodvou má podľa občianskeho združenia zlý vplyv na zdravie

Cementáreň to odmieta s tým, že závod prevádzkuje ďaleko pod legislatívou stanovenými emisnými limitmi. Tie by sa mali podľa envirorezortu sprísniť.

Ilustračný obrázok k článku Cementáreň v Turni nad Bodvou má podľa občianskeho združenia zlý vplyv na zdravie
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Cementáreň v Turni nad Bodvou v okrese Košice-okolie má podľa občianskeho združenia (OZ) Pronatur negatívny vplyv na zdravie aj životné prostredie. Tvrdí, že porušuje niektoré povolenia. Cementáreň to odmieta s tým, že závod prevádzkuje ďaleko pod legislatívou stanovenými emisnými limitmi. Tie by sa mali podľa envirorezortu sprísniť.

„My, obyvatelia obce Dvorníky-Včeláre, žijeme len niekoľko stoviek metrov od cementárne, ktorá produkuje tisícky ton cementárskeho slinku ročne. Nevyrába však len cement, ale spaľuje aj odpad,“ uviedlo OZ. Dôsledkom toho je podľa neho aj zápach či opar tuhých častíc, ktoré vplývajú na zdravie ľudí v celej pohraničnej oblasti.

„Táto cementáreň vo vlastníctve nadnárodnej spoločnosti denne produkuje obrovské množstvá znečisťujúcich látok v ovzduší, najmä oxidov dusíka, tuhých znečisťujúcich látok, ale pravdepodobne aj karcinogénne dioxíny, nachádzajúce sa v plastoch, ktoré tvoria podstatnú časť spaľovaného odpadu,“ dodáva.

Spaľujú alternatívne palivá

Cementáreň argumentuje, že nespaľuje odpad, ale alternatívne palivá, ktoré sa vyrábajú z nerecyklova­teľných zvyškov odpadov a ktoré by inak skončili na skládkach.

„Využitie alternatívnych palív v cementárenskom priemysle je jedným z najlepších spôsobov spracovania odpadov, ktorý je trendom v ekologicky najuvedomelejších krajinách,“ uviedla za CRH (Slovensko) Alžbeta Timárová s tým, že za posledných 15 rokov znížili svoje kombinované emisie CO2 takmer o 20 percent a za uplynulé dva roky investovali do technológií na ochranu životného prostredia necelý jeden milión eur.

Ako povedala Slovenská inšpekcia životného prostredia, v turnianskych cementárňach vykonávajú environmentálne kontroly jedenkrát ročne. „Inšpektorát životného prostredia Košice výkonom kontrol v prevádzke zistil porušenie podmienok integrovaného povolenia, vo väčšine prípadov išlo o prekročenie emisného limitu pre tuhé znečisťujúce látky. Za zistené nedostatky bola a v jednom prípade ešte bude prevádzkovateľovi uložená pokuta,“ spresnila.

OZ tvrdí, že slovenské emisné limity sú veľkorysé a žiada ich sprísnenie. Podľa Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR sú v súlade s európskymi normami.

Envirorezort pripomenul, že verejnosť môže podľa zákona vstúpiť do procesu integrovaného povoľovania, čo umožňuje presadzovanie prísnejších požiadaviek pre konkrétny zdroj.

V súčasnosti Národná monitorovacia sieť kvality ovzdušia nemá v okolí cementární umiestnené žiadne monitorovacie stanice, a preto dnes nie je možné reálne zhodnotiť situáciu.

„Ak sa preukáže významný vplyv konkrétnej cementárne na kvalitu ovzdušia, v takom prípade bude potrebné prijať prísnejšie podmienky na prevádzku zdroja, čo môže znamenať aj sprísnenie emisných limitov, ale aj prijatie iných opatrení na obmedzenie fugitívnych emisií,“ doplnil envirorezort.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM