Eva Mikulová Správy

Čo spôsobilo havarijný stav mosta pri Kysaku? A kedy bude opravený?, FOTO

V najbližších dňoch bude hotová dlhodobá obchádzková trasa Kysak – osada Sopotnica – účelová komunikácia - Veľká Lodina – Malá Lodina.

Ilustračný obrázok k článku Čo spôsobilo havarijný stav mosta pri Kysaku? A kedy bude opravený?, FOTO
3
Galéria
Zdroj: Polícia SR - Košický kraj

Most cez rieku Hornád na ceste medzi obcami Kysak a Veľká Lodina v okrese Košice-okolie je od utorka 11. 8. 2020 od 13:00 hod. úplne uzatvorený, a to pre vozidlá aj pešiu dopravu.

Stalo sa tak po mimoriadnej prehliadke, ktorú iniciovala Správa ciest Košického samosprávneho kra­ja.

Na základe odborného vyjadrenia statika boli na moste zistené zvislé deformácie v druhom poli, a to priehyb vo veľkosti 10 centimetrov ako aj trhlina v pracovnej škáre.

Vyše 50 ročný most

Most zaradili do stupňa 7, čiže je v havarijnom stave. Viac ako päťdesiat rokov starý most je v nepretržitej prevádzke a tvorí spojnicu na trase medzi Kysakom – Veľkou aj Malou Lodinou a Košicami. Je to most s predpätou konštrukciou, v rámci ktorej hrozí krehký lom.

Aby sa predišlo kolapsu konštrukcie, most uzavreli pre všetku dopravu vrátane peších. Obyvateľom dotknutých obcí už aktuálne slúži obchádzková trasa dlhá zhruba dva kilometre.

Dopravu usmerňuje polícia a dočasné dopravné značenie, pričom dočasná obchádzka vedie cez Košice – most Ružín – účelová komunikácia – Malá Lodina - Veľká Lodina.

Po nevyhnutných stavebných úpravách účelovej komunikácie pozdĺž toku rieky Hornád bude určená dlhodobá obchádzková trasa Kysak – osada Sopotnica – účelová komunikácia – Veľká Lodina – Malá Lodina.

„Urobíme všetko pre to, aby sme most sprejazdnili čo najskôr. V najbližších dňoch rozhodneme o ďalšom postupe a o prípadnom vyhlásení mimoriadnej situácie,“ dodal župan KSK Rastislav Trnka.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie