Správy

Dážď dal hasičom v Košickom kraji cez víkend zabrať, pomáhali aj pri vyslobodzovaní zaplaveného auta

V súvislosti s počasím hasiči zasahovali na viacerých miestach v kraji. Víkend im dal poriadne zabrať.

Ilustračný obrázok k článku Dážď dal hasičom v Košickom kraji cez víkend zabrať, pomáhali aj pri vyslobodzovaní zaplaveného auta
Zdroj: TASR

Hasiči v súvislosti s počasím zasahovali v sobotu na viacerých miestach v Košickom kraji. Ako pre TASR uviedol operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach, v obciach Geča, Seňa a Ždaňa, ako aj v Košiciach odčerpávali vodu z pivníc. Rovnako pomáhali za obcou Haniska v smere do Košíc–Šace pri vyslobodzovaní zaplaveného auta.

V Michalovciach sa vyskytol prudký, prívalový dážď, ktorý v sobotu priniesol okolo 30 mm zrážok. V oblasti zostali po búrke niektoré cesty a ulice pod vodou a búrku sprevádzal intenzívny lejak a silný nárazový vietor. Objavili sa aj nebezpečné prejavy počasia ako tzv. microburst a pozorovaná bola aj tromba.

Výstraha pred povodňami

Od štvrtka (20. 6.) do nedele do 14.00 h spadlo na Slovensku zväčša od päť do 30 milimetrov zrážok, ojedinele aj výrazne viac. Napríklad v Malackách meteorológovia namerali 68 a na Sliači 78 milimetrov zrážok. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom profile na sociálnej sieti.

Podľa meteorológov boli zrážky počas nedele pozorované najmä na západnom a strednom Slovensku, na východe ich bolo menej. Meteorológovia v nedeľu po 18.00 h varujú pred búrkami, a to najmä v okresoch Revúca a Rožňava, platí tu výstraha druhého stupňa.

V okresoch Trebišov a Michalovce podľa SHMÚ hrozia prívalové povodne, vydaná je tu hydrologická výstraha prvého stupňa. V okresoch Revúca a Rožňava platí hydrologická výstraha druhého stupňa.

Upozorňujú, že s búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 – 40 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 65 – 85 kilometrov za hodinu.

Pri búrkach je možný aj prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch. Môže dôjsť aj k stekaniu vody zo svahov či k zatápaniu pivníc, podchodov a podjazdov.

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie