Správy

Deň otvorených dverí na TUKE bol úspešný: Prišli tisíce ľudí aj niekdajší absolvent Pellegrini

Jej jednotlivé fakulty prezentovali ponuku štúdia a aktivít či výsledky vedeckej práce univerzity. Utorkového (15. október) podujatia sa zúčastnil aj premiér Peter Pellegrini.

Zdroj: Dnes24.sk

Tisíce študentov základných a stredných škôl prišli na tohtoročný Deň otvorených dverí (DOD) Technickej univerzity v Košiciach (TUKE).

Podľa premiéra Petra Pellegriniho, ktorý je tiež absolventom TUKE, Slovensko potrebuje najmä pracovnú silu v odboroch, aké sa študujú na technických univerzitách.

Nové akreditácie

Snahou univerzity bolo predstaviť akreditované študijné programy TUKE, zabezpečiť priamy kontakt s aplikáciou vedy a výskumu vo vybraných excelentných laboratóriách s prepojenosťou na obchodnú a priemyselnú prax.

Pripravená bola aj technologicko-inovačná expozícia či rôzne atrakcie a športové aktivity.

Ako uviedol rektor univerzity Stanislav Kmeť, na DOD TUKE chodí každoročne približne 4000 študentov. Ich oboznámenie sa s tým, čím sa TUKE zaoberá, môže podľa jeho slov pozitívne ovplyvniť rozhodovací proces, „kam na vysokú školu“.

Dodal, že plánom univerzity je napríklad nový proces akreditácie. „Budeme integrovať rôzne študijné odbory, budeme sa pripravovať na následnú akreditáciu a neustále sa uchádzame o rôzne národné a medzinárodné vedecké projekty."

Študenti zo 45 krajín

Tohtoročným hosťom otváracieho ceremoniálu, ktorý má na TUKE väzbu, bol predseda vlády SR. Svojou prítomnosťou chcel podľa vlastných slov podporiť technické odbory, respektíve technické vzdelávanie.

„Slovensko potrebuje čo najviac dobre pripravenej pracovnej sily, ale hlavne v takýchto odboroch, aké sa študujú na technických univerzitách. Naozaj budem veľmi otvorene a vždy pripomínať, že máme veľké množstvo ľudí, ktorí síce navštevujú vysoké školy, ale odbory, ktoré Slovensko vôbec nepotrebuje, a tak to potom s nimi aj končí,“ povedal s tým, že aj preto by chcel povzbudiť rodičov a potenciálnych študentov vysokých škôl, aby si vyberali technické odbory.

„Moja prítomnosť by mala nejakým spôsobom prezentovať aj záujem vlády a celého spoločenstva, aby sme takýmto spôsobom naspäť nasmerovali záujem mladých ľudí. Lebo bolo obdobie, keď nám úplne odbočili do takých tých ľahších sfér. Netvrdím, že nám netreba aj takých ľudí“, dodal Pellegrini, ktorý je absolventom TUKE.

Na deviatich fakultách TUKE v súčasnosti študuje viac ako 9100 ľudí, z toho 13 percent tvoria študenti zo zahraničia. Ako Kmeť dodal, pochádzajú zo 45 krajín sveta.

DOD na TUKE 2019
6
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM