Správy

Diaľnica D1 Budimír- Bidovce: Ako pokračujú práce na stavbe? FOTO

Minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek sa zúčastnil kontrolného dňa na výstavbe diaľnice D1 Budimír - Bidovce. Podľa jeho slov vidieť na stavbe obrovský posun.

Ilustračný obrázok k článku Diaľnica D1 Budimír- Bidovce: Ako pokračujú práce na stavbe? FOTO
8
Galéria
Zdroj: TASR

Spokojnosť s priebehom výstavby úseku diaľnice D1 Budimír – Bidovce počas kontrolného dňa, ktorý sa uskutočnil 24. apríla tohto roku, vyjadril minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek. Práce postupujú podľa harmonogramu a minister potvrdil december 2019 ako termín, kedy by mala byť stavba odovzdaná do užívania.

„Som príjemne prekvapený, pretože chodím po všetkých stavbách po Slovensku a môžem túto stavbu vyhodnotiť ako jednu z najlepších,“ povedal Érsek v Bidovciach po prehliadke stavby.

Výstavba úseku diaľnice, ktorý bude súčasťou východného obchvatu Košíc, sa začala v novembri 2016. Za polrok podľa ministra vidieť obrovský posun.

„Nehovorím, že nemôžu byť ešte nejaké vonkajšie vplyvy, ktoré túto stavbu ohrozia, ale v konečnom dôsledku sa dodržujú termíny a financie a stavba pokračuje dopredu,“ konštatoval Érsek.

Investorom je Národná diaľničná spoločnosť (NDS). Rozpočet na úsek v dĺžke 15,46 kilometra (km) je 197,4 milióna eur bez DPH. Stavbu financovanú z fondov Európskej únie a štátneho rozpočtu realizuje spoločnosť Skanska SK.

V súčasnosti sa vykonávajú preložky inžinierskych sietí, finalizuje sa s výstavbou prístupových ciest, realizuje sa zakladanie spodných stavieb mostov, zaťažovacie skúšky pilót, betonáž pilierov, zakladanie násypov a záchranný archeologický prieskum.

Na takmer kilometer dlhej časti úseku sú od 1. marca do 31. júla obmedzené stavebné práce z dôvodu hniezdenia chráneného orla kráľovského. Na lehote výstavby sa tento fakt podľa stavbárov neodzrkadlil. Realizovaná diaľnica D1 v úseku Budimír – Košické Oľšany – Bidovce s napojením na úsek D1 v prevádzke Prešov – Budimír preberie podstatnú časť celkovej dopravy z úseku cesty I/68 a I/19, najmä tranzitnú nákladnú dopravu.

Podľa ministra je ďalej potrebné zabezpečiť financie na výstavbu rýchlostnej cesty R2 v úseku Košice, Šaca – Košické Oľšany, ktorá na budovanú diaľnicu nadviaže z juhu.

„Pokiaľ bude finančné krytie, predpokladáme, že súťaž na zhotoviteľa by mohla byť na prelome rokov 2017 a 2018. Finančné krytie je zatiaľ otvorené, rokujeme o možnostiach, či už zo štátneho rozpočtu, alebo eurofondov. V tejto chvíli to ešte nie je rozhodnuté,“ doplnil generálny riaditeľ NDS Ján Ďurišin.

Aktuálna situácia na výstavbe diaľnice D1 - Budimír
8
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM