Správy

Do Integrovaného dopravného systému sa zapojí i mesto Košice

Výsledkom spoločného projektu má byť pohodlnejšia preprava v Košickom a Prešovskom kraji na jeden cestovný doklad

Ilustračný obrázok k článku Do Integrovaného dopravného systému sa zapojí i mesto Košice
Foto: Eva Mikulová

Ako pripomenul predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka, spolupráca oboch krajov a krajských miest je pre efektívne fungovanie integrovanej dopravy nevyhnutná. „Našou spoločnou víziou bude koordinácia a zefektívnenie spolupráce medzi prímestskou a mestskou dopravou. Jednou z hlavných činností v najbližšom kalendárnom roku bude práca na tarifnej integrácii mestskej a prímestskej dopravy,“ uviedol.

Rýchlejšie cestovanie

Úlohou spoločnosti IDS Východ je počas nasledujúcich rokov vytvoriť spoľahlivý a atraktívny systém verejnej hromadnej dopravy. Výsledkom má byť rýchlejšie cestovanie na jeden cestovný doklad medzi viacerými dopravcami, cestovné poriadky s vytvorenými nadväznosťami či pohodlnejšia a lacnejšia preprava.

„IDS by mal cestujúcim priniesť výhody pri cestovaní verejnou dopravou a zmeniť ich doterajšie návyky, teda motivovať ich viac cestovať dopravnými prostriedkami nielen mestskej, ale aj železničnej alebo prímestskej autobusovej dopravy. Takisto by pre nich mala byť atraktívna cena cestovného, keďže celková suma bude výhodnejšia ako súčasná cena z kombinácie jednotlivých druhov dopravy,“ povedal primátor Košíc Jaroslav Polaček.

IDS zahŕňa napríklad postupné zavádzanie taktových cestovných poriadkov, pravidelných prestupných nadväzností, spoločnú tarifu, vytvorenie centrálneho dispečingu či budovanie moderných terminálov a záchytných parkovísk.

Nevyhnutnosťou je aj technické zladenie informačných a vybavovacích zariadení vo vozidlách všetkých dopravcov zapojených do tohto systému.

Zdroj: TASR

Kam do mesta

Najčítanejšie