Rôzne

Dôležitá investícia, míľnik, bližšie k naplneniu snu: Vláda rozhodla o košickom mega projekte!

Vláda schválila návrh na vydanie osvedčenia o takzvanej významnej investícii na projekt "Využitie geotermálnej energie v Košickej kotline".

Ilustračný obrázok k článku Dôležitá investícia, míľnik, bližšie k naplneniu snu: Vláda rozhodla o košickom mega projekte!
Zdroj: Facebook.com/Košice - Mesto Košice

Žiadateľom je štátna spoločnosť MH Teplárenský holding, ktorá požiadala o osvedčenie, že významná investícia je vo verejnom záujme. Návrh predložilo Ministerstvo hospodárstva (MH) SR.

O čo ide?

„Investičný projekt je zameraný na výstavbu infraštruktúry na zabezpečenie celoročnej dodávky tepla do teplárne a sústavy centrálneho zásobovania teplom (SCZT) Košice z geotermálnych stredísk Svinica – Ďurkov tepelným napájačom celkovej dĺžky 15,3 km s uvažovaným tepelným výkonom 30 megawattov tepelných (MWt) a s predikciou využitia tepla aj zo strediska Olšovany a Bidovce až do výkonu 90 MWt,“ uviedlo MH.

Zároveň sú identifikované oblasti využitia zvyškového tepla z vratného potrubia horúcovodu s výhľadom jeho budúcich dodávok na trase tepelného napájača. Uskutočnením investičného projektu sa podľa MH napĺňajú opatrenia zamerané na klimatickú neutralitu SR.

Dôležitý míľnik

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Peter Balík uviedol, že ide o mimoriadne dôležitú investíciu, ktorá sa má financovať z Fondu na spravodlivú transformáciu.

„Dnešné schválenie tejto významnej investície je dôležitým míľnikom, ktorý nás posúva ďalej k realizácii tejto investície v Košiciach,“ do­dal.

Bližšie k naplneniu sna

Primátor Jaroslav Polaček v reakcii na rozhodnutie vlády uviedol, že Košice sa vďaka tomu stávajú slovenským lídrom vo využívaní geotermálnej energie. Pripomenul, že o geotermálnom zdroji pri Košiciach vedeli už viac ako dve desaťročia, no až doteraz nedokázali využiť jeho potenciál.

„Preto bolo pre mňa absolútnou prioritou, aby sa projekt zelenej a udržateľnej energie, ktorá dokáže vykurovať tisíce košických domácností, stal realitou. Dnes sme k naplneniu nášho sna o ekologickom teple pre naše mesto bližšie ako kedykoľvek predtým,“ skonštatoval.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM