Rôzne

FOTO: Košická lipa v lokalite Malá Praha by sa mala stať chráneným stromom

Lipa malolistá, ktorá stojí vo dvore obytného bloku zvaného Malá Praha 1 s vchodom zo Zimnej ulice v Košiciach, bude chráneným stromom. Zasadili ju pred 90 rokmi.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Košická lipa v lokalite Malá Praha by sa mala stať chráneným stromom
5
Galéria
Zdroj: TASR

Počas stredajšieho odhalenia pamätnej tabule Stromu slobody to uviedol prednosta mestskej časti (MsČ) Košice-Staré mesto Karol Till.

Lipu vysadili českí a slovenskí železničiari

Ako povedal, lipa bola zasadená pri príležitosti desiateho výročia založenia ČSR. Pravdepodobne ju tu ako národný strom vysadili českí a slovenskí železničiari, ktorí boli ubytovaní v okolitých bytových domoch. V súčasnosti je dominantou tejto dvorovej časti.
„Naším cieľom bolo dosiahnuť, aby bola táto lipa štátom chránená. Celý administratívny proces sa rozbehol a predpokladáme, že sa tak stane do jedného mesiaca. Tým zanecháme odkaz pre budúcu generáciu," povedal.

Dodal, že MsČ na svojom území neeviduje ďalšie storočné stromy. Zámerom je tiež zabrániť prípadným snahám o výrub spomínanej lipy, napríklad kvôli rozširovaniu parkovacích miest.

Inšpiráciou tejto aktivity bola česká iniciatíva Stromy slobody s cieľom zmapovať stromy symbolizujúce vznik ČSR, ktoré sa vtedy masovo vysádzali, a zároveň ich ošetriť.

Aktivisti, ktorí sa odhalenia pamätnej tabule zúčastnili, pripomenuli, že ak bude strom vyhlásený za chránený, Štátna ochrana prírody SR dá strom ošetriť a vypracuje plány jeho ochrany na najbližšie roky.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM