Adam Stečák Hokej Šport

Majstrovstvá sveta hokeji v Steel aréne odštartoval zápas medzi Fínskom a Kanadou. Hral sa veľmi kvalitný hokej a víťazne z neho vyšlo mužstvo Fínska.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Majstrovstvá sveta v hokeji v Steel aréne odštartoval zápas Fínska s Kanadou
28
Zdroj: Adam Stečák

Hokejisti Fínska zvíťazili v zápase A-skupiny MS v Košiciach nad Kanadou 3:1. Úvod košickej skupiny priniesol rýchly hokej s množstvom šancí a hernou i streleckou prevahou Fínska. Dvomi gólmi sa na víťazstve Suomi podieľal 18-ročný mladík Kaapo Kakko, pričom zaujal najmä jeho prvý gól po efektnom úniku zo stredného pásma.

Fíni nastúpia na ďalší zápas v sobotu 11. mája od 20.15 proti Slovensku, Kanaďania budú hrať v nedeľu od 20.15 proti Veľkej Británii.

A-skupina (Košice):
Fínsko – Kanada 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)

Góly: 7. Kakko (Manninen, Ilomäki), 43. Ilomäki (Lehtonen, Rajala), 60. Kakko – 9. Marchessault (Stone, Theodore). Rozhodovali: Björk (Švéd.), Hribik – Ondráček (obaja ČR), Oliver (USA), vylúčení: 1:2 na 2 min., presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 6764 divákov.

Zostavy:
Fínsko: Lankinen – Ohtamaa, Lehtonen, Jokiharju, Lindbohm, Kaski, Mikkola, Hakanpää, Koivisto – Savinainen, Ilomäki, Rajala – Kakko, Manninen, Pesonen – Ojamäki, Luostarinen, Kiviranta – Sallinen, Lammikko, Anttila

Kanada: Murray – Montour, Chabot, Severson, Nurse, Stecher, Theodore, Fabbro – Stone, Strome, Marchessault – Reinhart, Couturier, Henrique – Mantha, Turris, McCann – Joseph, Cirelli, Bertuzzi

Úvod zápasu priniesol rýchly hokej a prevahu Fínov. Tí sa až nečakane ľahko dostávali do šancí a v 7. minúte išli zaslúžene do vedenia. Mladík Kakko unikol kanadskej obrane a po efektnej akcii prekonal Murrayho – 1:0. Už o dve minúty však Kanaďania vyrovnali, keď presilovkovú kombináciu zakončil Marchessault – 1:1.

Po tomto momente sa hra vyrovnala a čoraz viac mali z hry „javorové listy.“ Druhá časť už bola herne v ich réžii, ale fínsky brankár Lankinen podržal svoj tím. Blízko ku gólu boli Turris aj Mountour, no skóre nezmenili. Rýchly hokej bavil zaplnenú Steel arénu aj v tretej časti.

V 43. minúte Kanaďania zle zareagovali na puk odrazený od zadného mantinelu a pohotový Ilomäki vrátil Fínom náskok – 2:1. Tí následne prevzali iniciatívu, kanadský brankár Murray bol v častej permanencii a viackrát sa pred ním aj iskrilo. Kanaďania skúsili aj hru so šiestimi hráčmi, v nej však Kakko spečatil triumf Fínov.