Správy

Gelnicke Iluminácie otvorí česká legendárna skupina The Plastic People of the Universe

Na štvrtom ročníku multižánrového festivalu Gelnické Iluminácie sa predstavia umelci zo Slovenska, Českej republiky a Poľska.

Ilustračný obrázok k článku Gelnicke Iluminácie otvorí česká legendárna skupina The Plastic People of the Universe
Zdroj: TASR/Martin Turanovič

Návštevníci budú mať možnosť uvidieť rôzne druhy umenia na viacerých miestach v Gelnici. Program festivalu za začne v piatok 11. septembra o 20.00 h na amfiteátri.

Z malého lokálneho festivalu sa podarilo za štyri roky vybudovať podujatie, ktoré spojí umelcov prakticky z celej strednej Európy.

Koncerty, výstavy aj performance

Festival otvorí česká skupina The Plastic People of the Universe. Okrem samotného koncertu je na programe aj autorské čítanie jedného z jej členov – Vratislava Brabenca.

V sobotu (12. 9.) na pravé poludnie sa na Lutherovom námestí predstaví česká performerka a poetka Jana Orlová. „Najprv pôjde o performance s názvom Želanie, ktoré autorka pripravila špeciálne pre náš festival a po ňom predstaví svoju poéziu, ktorá bola preložená do vyše desiatich jazykov,“ povedal vedúci oddelenia kultúry na gelnickej radnici Milo Janáč.

V koncertnej sále základnej umeleckej školy sa následne uskutoční autorské čítanie a beseda s poľskými autormi. Zastúpenie bude mať aj súčasná slovenská próza.

Súčasťou programu bude tiež divadelné predstavenie na motívy románu českého autora Jaroslava Rudiša Národná trieda v podaní divadelníkov z poľského Vroclavu. Na svoje si prídu aj nadšenci výtvarného umenia. „V evanjelickom kostole sv. Michala sa uskutoční svetelná inštalácia Pavla Soukala pod názvom Old/New/Newer. V Centre voľného času bude inštalácia Veroniky Šmírovej s názvom Dezintegrácia, ktorá reaguje na súčasnú situáciu s koronavírusom a inštalácia Maroša Štulera s názvom Zvukom k idyle,“ uviedol spoluorganizátor festivalu Ľubomír Slovinský z občianskeho združenia Zapadnutý Kút.

V Baníckom múzeu sa súčasne uskutoční výstava fotografií Adama Slezáka Foto robí aparát aj zvuková inštalácia Martina Bízika Sound of resistance. Program festivalu vyvrcholí na amfiteátri v sobotu večer koncertmi skupín Bitangova britva a Ôk.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie