Veronika Hunyadiová Správy

HLASUJTE: Košičania sa spojili za záchranu legendárneho Carpana

Legendárna kaviareň v srdci Košíc po rokoch mení majiteľa a blíži sa jej koniec. Košičania a verní zákazníci to chcú zvrátiť.

Ilustračný obrázok k článku HLASUJTE: Košičania sa spojili za záchranu legendárneho Carpana
Zdroj: Facebook.com/Carpano Café-Restaurant
Ste za zachovanie legendárneho Carpana?

Áno 90.3%
Nie 2.7%

Legendárna košická kaviareň Carpano má v decembri, po vyše 50 rokoch fungovania, skončiť. Ako prvý o tom informoval denník Korzár. Majitelia spoločnosti Carpano, s. r. o. predávajú objekt na Hlavnej 42 maďarskému konzulátu, ktorý chce kaviareň a reštauráciu zrušiť.

Informácia o konci obľúbeného podniku vyvolal medzi Košičanmi rozruch. Rozhodli sa preto bojovať za jeho zachovanie. Vytvorili občiansku iniciatívu Pro Carpano, ktorá chce legendárnu kaviareň a reštauráciu zachrániť. Zánikom Carpana podľa nej prídu Košice o časť histórie a symbolické miesto, kde sa stretávali významné košické, slovenské aj európske osobnosti.

Kaviareň navštívili umelci Sándor Márai a Vojtech Löffler, prezident Václav Havel či operný spevák Luciano Pavarotti. Medzi verných návštevníkov patrili aj košickí hokejisti, bratia Lukáčovci.

Kus histórie

„Carpano nie je len o podnikaní, ale patrí všetkým generáciám a všetkým Košičanom. Nedovoľme svojvôli niekoľkých ľudí siahnuť na túto históriu a spomienky“ uvádza iniciatíva.

Za záchranu legendárneho podniku sa postavili aj známe osobnosti a verní zákazníci. Medzi nimi napríklad rektor košickej Technickej univerzity (TUKE) Stanislav Kmeť, tenorista Jaroslav Dvorský, herci Štefan Skrúcaný a Milan Lasica aj košický sprievodca Milan Kolcun.

„Pripájam sa k iniciatíve ProCarpano ako lokálpatriot i ako štamgast. Kaviarní, ktoré by v Košiciach skĺbili genius loci s kvalitnou kuchyňou a obsluhou na úrovni nie je toľko, že by sme sa mali zmieriť so stratou čo len jednej z nich,“ uviedol Kolcun.

S požiadavkou na prehodnotenie veci a ponechanie kaviarne a reštaurácie sa iniciatíva otvoreným listom obrátila na Veľvyslanectvo Maďarskej republiky a ich generálny konzulát aj na košického primátora Jaroslava Polačeka.

Prezident ČR Václav Havel a prezident SR Rudolf Schuster s manželkami v Carpane
Prezident ČR Václav Havel a prezident SR Rudolf Schuster s manželkami v Carpane - 19. 9. 1999 / Zdroj: TASR/S. Písecký
Zdroj: Dnes24.sk

Kam do mesta

Najčítanejšie