Eva Mikulová Samospráva

HLASUJTE: Z centra zrejme zmiznú autá. Ste za rozšírenie pešej zóny na Mäsiarsku a Kováčsku?

Starosta Starého Mesta Igor Petrovčik má ambiciózny plán. Chce podniknúť všetko preto, aby sa pešia zóna v historickom centre rozšírila aj na dve paralelné ulice – Mäsiarsku a Kováčsku.

Ilustračný obrázok k článku HLASUJTE: Z centra zrejme zmiznú autá. Ste za rozšírenie pešej zóny na Mäsiarsku a Kováčsku?
23
Galéria
Zdroj: Adam Stečák

Historické centrum mesta bez áut? Taká je vízia nového starostu MČ Staré mesto Igora Petrovčíka. „Som presvedčený, že by to pomohlo nielen podnikateľom, ktorí majú množstvo gastro prevádzok na týchto uliciach, ale aj turistickému ruchu, pretože sedieť na terasách na káve, či vínku a vdychovať exhaláty z prechádzajúcich aut nie je atraktívna kombinácia. Nehovoriac o tom, že samotní podnikatelia z týchto ulíc, ale aj občania tam bývajúci, či polícia majú informácie, že najmä z Kováčskej ulice si urobili určité skupiny pretekársku dráhu, kde „túrujú“ svoje drahé autá a predvádzajú sa. K niekoľkým hrozivým kolíziám už došlo, je len otázka času, kedy dôjde k nejakému nešťastiu,“ uviedol dôvody zámeru pre Košice.dnes24 starosta.

Musia vyriešiť parkovanie i zásobovanie

Zdôrazňuje, že takýto závažný krok, ktorý výrazne zasiahne do dopravného systému mesta, si vyžaduje dôkladnú prípravu a analýzu za účastí expertov, polície, občanov a podnikateľov.

Realizácia takejto zmeny si vyžaduje komplexné riešenie. Musí byť vyriešené parkovanie občanov bývajúcich na daných uliciach, zásobovanie prevádzok, a, samozrejme, výrazne upravený aj dopravný systém mesta, ktorý príde o dve významné tepny v samom centre.

„Uvedomujem si, že reakcie na rozšírenie pešej zóny nebudú len priaznivé, ale podobná situácia bola aj pred rokmi, keď sa z Hlavnej ulice mala vylúčiť doprava. Dnes už niet človeka, ktorý by si želal na Hlavnej ulici v Košiciach automobily, či električky. Neopakovateľná atmosféra na pozadí skvostov architektúry urobili z historického centra Košíc jedno z najatraktív­nejších v Európe a hlavne preto prichádza do Košíc každým rokom viac a viac turistov,“ dodal starosta I. Petrovčik.

Kováčska a Mäsiarska ulica Košice
23
Galéria
Zdroj: Adam Stečák
Zdroj: kosice.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM