Eva Mikulová Správy

Hrozivá bilancia! V UNLP po páde na ľade za posledné dva dni ošetrili už vyše 280 ľudí

Viacerí z poranených už absolvovali operačný zákrok, ďalší stále čakajú na operáciu. Najčastejšie sú zlomeniny členka, zápästia, poranené ramená, kolená, hlavy.

Ilustračný obrázok k článku Hrozivá bilancia! V UNLP  po páde na ľade za posledné dva dni ošetrili už vyše 280 ľudí
Zdroj: TASR

Poľadovica na cestách a chodníkoch potrápila aj zamestnancov na urgentných príjmoch.

Ležia v nemocnici

Počas včerajšieho dňa vyšetrili 239 ľudí, z toho 22 pacientov ostáva hospitalizovaných v nemocnici. Viacerí z poranených už absolvovali operačný zákrok, ďalší stále čakajú na operáciu.

Najčastejšími diagnózami sú zlomeniny členka, zápästia, poranené ramená, kolená, hlavy či narazené chrbtice. Na operačnom sále najčastejšie skončili pacienti so zlomeninami krčka stehennej kosti či so zlomenými členkami.

„Situácia na urgentoch je hektická aj dnes, od rána naši odborníci ošetrili už 48 osôb po páde na ľade, jedna osoba ostáva hospitalizovaná, ďalšie čakajú na potrebné ošetrenie, teda číslo prijatých na hospitalizáciu sa môže zvýšiť. Viacerí pacienti ešte aj dnes pri vyšetrení uvádzajú, že úraz sa im stal včera,“ informovala nás hovorkyňa UNLP Ivana Vaněková.

Ako postupovať pri páde

Prvá pomoc, ak sme svedkom pádu inej osoby (napríklad na zľadovatenom chodníku), je opatrne pristúpiť k poranenému, začať s ním komunikovať a jednoduchými otázkami sa dozvedieť, čo sa stalo a čo konkrétne ho bolí.

Pri jasných orientovaných odpovediach a  pri normálnej komunikácii je vysoko pravdepodobné, že vedomie, dýchanie ako aj krvný obeh, teda hlavné životné funkcie, sú zachované. 

Pacient pri vedomí nám presne povie, čo ho bolí.. Ak je poranená končatina v neprirodzenom postavení, je pravdepodobne zlomená a pacient bude veľmi bolestivo reagovať na akýkoľvek pohyb.

V takom prípade netreba s daným miestom hýbať, práve naopak, zabránime pohybu, zabezpečíme čo najlepší tepelný komfort a okamžite privoláme záchrannú službu telefonátom na 155 alebo 112.

Pri ľahšom poranení stačí obmedziť pohyb končatiny na minimum a taktiež privolať pomoc.

Zdroj: kosice.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie