Eva Mikulová Správy

Jasovský kláštor otvorili pre turistov, návštevníkov bude sprevádzať aj samotný opát, FOTO

Premonštráti chcú hodnotnú historickú pamiatku viac priblížiť turistom aj vďaka audio-sprievodcovi. Projekt stál viac ako 9 tisíc eur.

Ilustračný obrázok k článku Jasovský kláštor otvorili pre turistov, návštevníkov bude sprevádzať aj samotný opát, FOTO
6
Galéria
Zdroj: Terra Incognita

V jasovskom Kláštore premonštrátov oficiálne, aj s požehnaním opáta, otvorili nové turistické informačné centrum. Premonštráti chcú hodnotnú historickú pamiatku viac priblížiť turistom aj vďaka audio-sprievodcovi.

Projekt podporila košická krajská samospráva cez program Terra Incognita sumou 7.000 eur. Celkové náklady projektu, aj so spoluúčasťou žiadateľa, ktorým bolo samotné opátstvo, sú 9.312,20 eur.

Prehliadky v šiestich jazykoch

„Mám radosť, že môžeme predstaviť a požehnať výsledky krásnej spolupráce. Zrevitalizovali sme miestnosť prvého kontaktu, vybavili ju a pripravili pre našich návštevníkov. Hlavne sme sa snažili ešte začiatkom letných prehliadok pripraviť audio-sprievodcu pre zahraničných turistov. Chceme, aby sa o tomto nádhernom mieste mohli dozvedieť čo najviac, ideálne v ich rodnom jazyku,“ uviedol opát premonštrátov Martin Ambróz Štrbák, O. Praem. Návštevníci sa tak môžu nechať previesť kláštorom v šiestich jazykoch – po slovensky, anglicky, nemecky, maďarsky, poľsky a francúzsky.

Ak sa pri návšteve gotického kláštora návštevník preukáže vstupenkou z Jasovskej jaskyne, má nárok na zľavu.

Obec navyše zareagovala na mimoriadnu turistickú prepravu Gemerským expresom, keď k nemu pripojila autobusovú dopravu do kláštora i Jasovskej jaskyne.

Audio-sprievodca je aj podľa riaditeľky Košice Región Turizmus Lenky Vargovej Jurkovej vynikajúcou formou, ako pomerne jednoduchým spôsobom výrazne skvalitniť ponuku pre návštevníka: „Ešte vlani sme intenzívne na tvorbe audio-guide spolupracovali aj s obcou Ruská Bystrá, kde sa nachádza drevený chrám zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO. Som presvedčená o tom, že takéto projekty posúvajú úroveň služieb poskytovaných turistovi míľovými krokmi.“ Podľa šéfky krajskej organizácie cestovného ruchu je navyše prístup opátstva k cestovnému ruchu hodný nasledovania.

Kláštor je už od mája otvorený turistom. Od budúceho piatku (14.6.2019) pribudnú pravidelné prehliadky kláštora s historičkami a lákadlom je tiež prehliadka s opátom, ktorá sa bude konať každú nedeľu.

Zdroj: kosice.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie