Eva Mikulová Správy

Univerzita veterinárneho lekárstva a farmácie oslavuje 70. rokov vzniku, FOTO

Slávnostným zasadnutím akademickej obce si v pondelok pripomenula 70. výročie svojho vzniku Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach.

Ilustračný obrázok k článku Univerzita veterinárneho lekárstva a farmácie oslavuje 70. rokov vzniku, FOTO
5
Galéria

Ide o jedinú vysokú škola na Slovensku, ktorá poskytuje veterinárne vzdelávanie. Výnimočné je aj otvorenie Univerzitnej veterinárnej nemocnice.

Aj zahraniční študenti

V Dome umenia sa pri uvedenej príležitosti stretli predstavitelia slovenských i zahraničných univerzít, zástupcovia samosprávy, štátnej správy, kultúrneho, spoločenského a hospodárskeho života.

Rektorka Jana Mojžišová v príhovore pripomenula historické súvislosti, ktoré stáli pri konštituovaní univerzity. „Slovenskí študenti získavali vzdelanie na českých vysokých školách. Keď ich s nástupom fašizmu v novembri 1938 zavreli, nemohli dokončiť štúdium,“ uviedla UVLF s tým, že návrh na vytvorenie slovenskej veterinárskej vysokej školy vtedy zlyhal.

Podmienky pre slovenské poľnohospodárstvo sa dôsledkom vojny zhoršili, pričom na túto oblasť boli odkázaní najmä obyvatelia východného Slovenska. Zakladanie jednotných roľníckych družstiev rovnako skomplikovalo vtedajšiu nákazovú situáciu.

Počty veterinárnych lekárov počas vojny stagnovali, ale úlohy pre túto profesiu narastali,“ uviedla hovorkyňa UVLF Zuzana Bobriková.

Zápis do prvého ročníka súčasnej UVLF sa konal 3. októbra 1949. UVLF je aktuálne jedinou vysokou školou na Slovensku, ktorá poskytuje veterinárne vzdelávanie a zároveň jednou z dvoch, ktoré poskytujú štúdium farmácie. „Meno univerzity sa dostalo na mapu najlepších veterinárskych škôl v Európe,“ povedala s tým, že univerzitu navštevuje okolo 2000 študentov, z toho je viac ako 300 zahraničných.

Oslavy 70. výročia univerzity v nasledujúcich dňoch pokračovať aj prednáškami v rámci odbornej konferencie Škola – Veda – Prax.

Zdroj: kosice.dnes24.sk/TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie