Jedinečný príbeh amerického bombardovacieho lietadla: Na letcov spomínajú aj Budkovce
Prinášame vám príbeh núdzového pristátia posádky amerického bombardovacieho lietadla pri obciach v okrese Michalovce.
Ako nás informoval Pavol Horňák, v Deň vojnových veteránov si pripomíname vojenské obete ozbrojených konfliktov a s nimi súvisiace príbehy osobnej odvahy hodné našej pozornosti. Jedným z nich je jedinečný príbeh núdzového pristátia posádky amerického bombardovacieho lietadla B-17G-50-VE (44–8186) „Sugar Report“ pri obci Hatalov koncom roka 1944.
História
Pavol Horňák pre Michalovce 24 priblížil, že Nemecko v dobe v pevnom zovretí Spojencov, stále vynakladalo značné úsilie, aby si udržalo svoju bojaschopnosť v tejto už dávno prehranej a nezmyselnej vojne. Kľúčový prvok predstavovala schopnosť produkcie pohonných hmôt, vďaka ktorým sa mu darilo svoju vojenskú techniku udržiavať v pohybe.
Na základe rozkazu amerického Velenia leteckých síl v Európe uskutočnilo 26. 12. 1944 nálet na strategické výrobné kapacity nepriateľa – rafinérie Blechammer, Odertal a Osvienčim dovedna 1 013 lietadiel.
„Medzi 84 „lietajúcimi pevnosťami“ 5. bomb. krídla americkej 15. leteckej armády, ktorej primárnym cieľom bola južná časť industriálneho komplexu rafinérie Blechhammer (pri niekdajšej obci Blachownia Śląska v Opolskom vojvodstve na juhovýchode Poľska, dnes súčasť mesta Kędzierzyn-Koźle) bola aj posádka nadporučíka Ralpha H. Kagiho na palube „Sugar Report“ zo stavu 32. bomb. letky 301. bomb. skupiny,“ priblížil P. Horňák.
Zem z vojenského cintorína poputuje do Ruska: Slávnostný ceremoniál na FOTKÁCH
Bombardovanie
Z domovskej základne 301. bomb. skupiny pri meste Lucera (10 km severozápadne od talianskeho mesta Foggia) v to ráno vzlietlo krátko po ôsmej hodine spolu 28 „lietajúcich pevností“, ktoré sa po čosi viac než hodine letu pridali k ďalším formáciám bombardovacích lietadiel B-24 Liberator skupín 55. bomb. krídla.
Ako doplnil Pavol Horňák, situácia nad cieľom, nad ktorý dorazili okolo pol jednej poobede, bola vcelku priaznivá. Napriek neprítomnosti nepriateľských stíhačov sa formácia stretla s vcelku presnou protilietadlovou obranou. Lietadlo nadporučíka Kagiho a vedúce lietadlo formácie 301. bomb. skupiny B-17G-25-VE (42–97075) „De De“ majora Donalda W. Ewinga (vtedy veliteľa 32. bomb. letky) boli zasiahnuté a museli formáciu opustiť.
Hatalov, Budkovce a Dúbravka
Posádka majora Ewinga sa zachránila na padákoch a ich lietadlo havarovalo blízko poľského mesta Rzędzianowice (Podkarpatské vojvodstvo), nadporučík Kagi sa rozhodol skúsiť šťastie a núdzovo pristáť na oslobodenom území.
Vhodným miestom sa ukázali byť pasienky pri obci Hatalov v tesnej blízkosti poľného letiska Červenej armády, ktoré tu vzniklo hneď po jej oslobodení 26. 11. 1944.
Posádka pristála bez úhony na zdraví a strávila záver roku 1944 a začiatok roka 1945 v obciach Hatalov, Budkovce a Dúbravka. Cesta americkej posádky späť na domovskú základňu započala 23. 1. 1945 a viedla cez územie dnešného Poľska, Ukrajiny, Iránu, Egypta a Grécka.
Pamätník
Po 51– dňoch od núdzového pristátia pri Hatalove dorazila posádka „Sugar Report“ 15. 2. 1945 späť domov. Obe spomínané lietadlá podľa M. Horňáka, „De De“ i „Sugar Report“ sa stali jedinými dvoma stratami 301. bomb. skupiny počas náletu z 26. 12. 1944. Zatiaľ čo trosky „De De“ boli znovu objavené v októbri 2017, o príbehu „Sugar Report“ doposiaľ vie len málo jednotlivcov.
„Práve z tohto dôvodu v Hatalove venujú spomienku na túto udalosť, ktorú chcú oživiť a nájsť jej opäť dôstojné miesto v dejinách nášho kraja,“ informoval iniciátor a spoluorganizátor (s podporou obce Hatalov a Veľvyslanectva USA na Slovensku) Horňák.
Spomienkové stretnutie sa uskutoční vo štvrtok 21. novembra 2019 o 13.00 hod. pred obecným úradom Hatalov, okres Michalovce. Súčasťou podujatia bude odhalenie pamätníka neďaleko miesta, kde americkí letci 26. 12. 1944 núdzovo pristáli. Viac si už pozrite vo fotogalérii.
Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Michaloviec a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.