Správy

Kedysi kasárne, dnes škola, FOTO: Košická priemyslovka oslavuje 50 rokov

Košická dopravná priemyslovka oslavuje polstoročnicu. Na jej mieste kedysi sídlili vojenské kasárne.

Ilustračný obrázok k článku Kedysi kasárne, dnes škola, FOTO: Košická priemyslovka oslavuje 50 rokov
8
Galéria
Zdroj: TASR

Košická Stredná priemyselná škola dopravná (SPŠD) si aktuálne pripomína 50 rokov od svojho vzniku. Jej základy sa datujú ešte do roku 1954, kedy sa na vtedajšej SPŠ v Košiciach začalo s odborným vzdelávaním v oblasti dopravy ako takej.

V roku 1967 napokon vznikla SPŠD so sídlom v samom historickom centre mesta na Hlavnej ulici č. 113.

Priestory školy tvorí objekt bývalých najväčších mestských kasární z 1. polovice 19. storočia. Miesta určené pôvodne pre vojakov a ich výcvik, zbrane a kone sa tak premenili na priestory na vzdelávanie.

K absolventom školy patrí napríklad známy automobilový dizajnér Pavol Sajták, odborník na cestnú a mestskú dopravu a profesor Žilinskej univerzity Jozef Gnap, vedúci odboru dopravy Úradu Košického samosprávneho kraja (KSK) Ladislav Olexa či bývalý majster Slovenska a reprezentačný tréner v zjazde na horských bicykloch Daniel Sajták.

SPŠD bola prvou strednou školou v Košickom kraji, ktorá získala 3D tlačiareň, v súčasnosti má dve takéto zariadenia. Cenným je aj železničný simulátor s pultom elektrického rušňa radu 363, ktorý je prepojený s počítačom. Premietaný obraz tak študentom zobrazuje pohyb rušňa na vybranej trati reagujúc na ich obslužnú činnosť, ako je pridávanie výkonu, brzdenie a ďalšie úkony.

„Možno si tak vlastne vyskúšať jazdu rušňovodiča. Je to akoby ste sedeli priamo v kabíne,“ priblížil študent v odbore elektrotechnika v doprave a telekomunikáciách Peter Káčer. Súčasťou tejto učebne je aj unikátny trenažér hnacieho vozidla – lokomotívy radu 182.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM