Lenka Fedorová Rôzne

Košičania sa pokúsia o rekord v Karičke: Zapoja sa aj súbory z Talianska a Estónska!

Na Košickej Hlavnej ulici sa bude tancovať. Zaplnia ju stovky nadšencov nášho známeho ľudového tanca.

Ilustračný obrázok k článku Košičania sa pokúsia o rekord v Karičke: Zapoja sa aj súbory z Talianska a Estónska!
Zdroj: TASR

Štvrtý ročník podujatia Karička, ktorým sa účastníci pokúsia o slovenský rekord, bude 23. júna 2016 o 17:00 hod. na Hlavnej ulici v Košiciach. Tancovaním ľudovej karičky chcú účastníci vytvoriť najdlhšiu bráničku.

S nácvikom sa už začalo

V týchto dňoch začali organizátori s nácvikom. Podujatie sa uskutoční v rámci 35. ročníka medzinárodného Cassovia Folkfestu (CFF). „Budeme tancovať karičku zo Šariša, spojenú s chorovodom a mužským verbunkom. Máme poskladaný taký tanec, aby to vedeli zatancovať aj laici a na druhej strane, aby si na tom zgustli aj tanečníci. 21. apríla 2016 sa zišli tí, ktorí budú pripravovať karičku, aby každý líder vedel svoj 16– až 20-členný kolektív pripraviť,“ uviedol riaditeľ CFF a umelecký vedúci Folklórneho súboru Železiar Vladimír Urban.

Do Karičky sa prihlásilo košické Konzervatórium, základné školy, stredné školy, základné umelecké školy, rôzne zoskupenia a folkloristi z Prešovského a Košického kraja. Podľa Urbana je karička symbolom niečoho, čo ľudí zjednocuje. „V karičke sa nedá, že idete robiť čosi iné ako ostatní. Všetci sa musia zjednotiť. Keď idú rovnakým krokom, vtedy sa dá to koleso krútiť,“ vysvetlil.

Myšlienka vznikla počas EHMK 2013

Karičku pod názvom Tancujúce mesto 2013 organizátori odštartovali v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry 2013.„Za tri roky ju dovedna zatancovalo vyše 2000 ľudí. Spoločne vytvorilo tri nové slovenské rekordy. V roku 2013 ju zatancovalo 965 ľudí v 105 kruhoch. O rok neskôr 444 ľudí vytvorilo obrovský kruh. V roku 2015 sa 584 účastníkov naraz objalo v takmer 60 kruhoch,“ priblížila Katarína Čániová z agentúry Communication Hou­se.

„Karičku 23. júna v Košiciach zatancujú aj zahraničné súbory z Talianska, Estónska a možno aj zo Španielska a Turecka,“ dodal Urban. Po druhý raz sa do podujatia zapoja i tanečníci v Prahe.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie