Webnoviny - Rôzne

Košičanov vystrašil smradľavý zápach, zasahovali hasiči

Košičanov znepokojil nepríjemný zápach šíriaci sa najmä v južnej časti mesta. Ako dnes ráno informoval dôstojník operačného strediska košických hasičov Miroslav Betuš, už večer okolo šiestej volali košickým hasičom viacerí ľudia, že v meste cítiť sil

(WEBNOVINY) – Krátko pred pol desiatou bol vyhlásený poplach. Zistilo sa, že zápach sa šíri zo skládky nebezpečných odpadov nachádzajúcej sa medzi košickými mestskými časťami Luník IX a Myslava. Zápach bolo cítiť v mestských častiach Juh, Barca, ba dokonca až na sídlisku Nad jazerom, ktoré je od skládky vzdialené niekoľko kilometrov.

Chemici merali koncentrácie

Ako v noci zo stredy na dnes informovala hovorkyňa košického magistrátu Martina Viktorínová, okrem hasičov sa do veci vložil aj odbor civilnej ochrany košického magistrátu, obvodný úrad životného prostredia, mestská i štátna polícia. Do Košíc povolali príslušníkov Kontrolného chemického laboratória Civilnej ochrany z Jasova. Spoločnými silami začali podnikať potrebné opatrenia. Chemici z Jasova merali koncentrácie.

„Jednotka bola krátko pred pol desiatou vyslaná na zásah k úniku nezistenej latky zo skládky odpadov na Luníku IX. Oblasť skládky bola uzavretá. Na mieste zasahovalo desať košických hasičov. Monitorovanie a kontrolu ovzdušia vykonávali pracovníci Kontrolného chemického laboratória Civilnej ochrany z Jasova,“ informoval Betuš.

Zapáchajúcu látku neutralizovali

Podľa jeho informácie namerané hodnoty vykazovali hraničnú koncentráciu metylmerkaptanu, ktorý sa používa napríklad na odorizáciu zemného plynu. Keďže na neutralizáciu mali hasiči použiť chlórnan sodný, museli počkať na jeho zabezpečenie.

„Do príchodu pracovníka s potrebnou látkou na neutralizáciu sme vykonali prieskum v pretlakových oblekoch na zistenie rozsahu kontaminovanej plochy. Keďže pracovník skládky Viliam Opina nevedel, o aký odpad ide, rozhrnul ho po celej ploche skládky cca na 700m2. Po rozhrnutí odpadu došlo k uvoľneniu plynu, alebo kvapaliny z nezistených obalov,“ uviedol Betuš.

Ako informoval Betuš, po nariedení roztoku hasiči vykonali neutralizáciu látky na celej zasiahnutej ploche. Vytvorením vodnej clony bránili rozptyľovaniu plynu počas zásahu. Zásah trval takmer do pol tretej nad ránom. Na mieste udalosti ostali príslušníci polície a chemici z Jasova, ktorí robia merania koncentrácie a naďalej monitorujú situáciu.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM