Správy

Košice majú nové múzeum: Pripomína obete komunistického režimu, FOTO

O vytvorení múzea obetí komunizmu sa hovorilo roky. Založiť sa ho podarilo v Košiciach. Čo všetko sa v ňom dozviete?

Ilustračný obrázok k článku Košice majú nové múzeum: Pripomína obete komunistického režimu, FOTO
13
Galéria
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

V Košiciach vzniklo Múzeum obetí komunizmu. Venované je viac ako 71 000 politicky odsúdeným a väzneným, ako aj státisícom perzekvovaných zo strany totalitného režimu. Multimediálne múzeum sa nachádza v Košiciach na Moyzesovej 24 v bývalom meštianskom dome.

Multimediálne expozície

Patrí k nemu viacero miestností vrátane prednáškovej sály, hlavnej výstavnej miestnosti, malej kinosály i knižnice samizdatu a exilovej literatúry so študovňou. Základom sú príbehu obetí komunizmu v audiovizuálnych prezentáciách.

Okrem toho má k dispozícií mapu obetí komunizmu na Slovensku s databázou perzekúcií, v ktorej sa dajú vyhľadávať obce, mená obetí aj základné údaje o odsúdeniach či iných prenasledovaniach. Zverejnená je na stránke www.obetekomunizmu.sk.

„Chceme prezentovať obete komunizmu, máme tu príbehy o ľuďoch alebo od ľudí, ktorí v tomto režime žili a boli väznení, perzekvovaní. O týchto veciach chceme informovať a rozprávať o nich. V rámci možností sme vytvorili malé múzeum, ale s veľkou témou, uvidíme, ako to bude prijaté,“ povedal jeden z iniciátorov a realizátorov múzea Pavol Hric.

Testovacia prevádzka

Múzeum zatiaľ nie je nastálo otvorené a definitívne vyriešený zatiaľ nie je model jeho prevádzky. Podľa Hrica do konca júna sa budú konať príležitostné prehliadky, cez leto bude v testovacom režime.

„K septembru by sme mali mať konkrétny plán, ako osloviť riaditeľov škôl, učiteľov dejepisu, obce, obecné úrady a komunikovať s nimi, či by mali záujem o návštevu múzea alebo napríklad o mapu obetí komunizmu či informácie, ktoré sa nám podarilo pri realizácii toho projektu dať dokopy,“ konštatoval Hric.

Aktuálna výstava je zameraná na konkrétne kategórie obetí komunizmu a rôzne druhy perzekúcií, ako boli politickí väzni, násilná kolektivizácia, tábory nútených prác, pomocné technické prápory či prenasledovanie cirkví. Ďalšiu výstavu tvoria čiernobiele fotografické portréty väzňov svedomia od fotografa Timoteja Križku.

Viac správ z metropoly východu

Vyšlo to po rokoch

Za vznikom múzea stojí konzorcium organizácií, ktoré tvoria občianske združenia Nenápadní hrdinovia a samizdat.sk, agentúra Amadeus a spoločnosť Apex. Na projekte spolupracoval aj Ústav pamäti národa (ÚPN), ktorý zabezpečil recenziu textovej časti výstavy a poskytol videá – svedectvá pamätníkov.

Vybudovanie múzea, o potrebe ktorého sa na Slovensku hovorí už viac ako desať rokov, ocenil aj Peter Jašek, poverený riadením Centra výskumu obdobia neslobody ÚPN.

„Vidím za tým naozaj potrebu priblížiť najmä mladým generáciám obete totalitného komunistického režimu, pretože stále v širokých vrstvách spoločnosti je možno komunistický režim vnímaný cez istú nostalgiu, naratív, že všetci boli zamestnaní, mlieko bolo lacné a všetci ako by sa mali dobre. Ale to je naozaj falošná tvár komunistického režimu a tá pravá je oveľa viacej prerozprávaná cez príbehy obetí,“ povedal.

Ako nové multimediálne múzeum vyzerá si môžete pozrieť v priloženej galérii.

Múzeum obetí komunizmu v Košiciach
13
Galéria
Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Témy, ktoré hýbu Slovenskom

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM