Samospráva

V Archeologickom múzeu Dolná brána by mohli byť 3D prehliadky a iné atraktívne podujatia

Rekonštrukciu v spojení s audiovizuálnou prehliadkou histórie mesta plánujú Košice v rámci pripravovaného projektu cezhraničnej spolupráce Interreg.

Ilustračný obrázok k článku V Archeologickom múzeu Dolná brána by mohli byť 3D prehliadky a iné atraktívne podujatia
Zdroj: TASR

Košickí mestskí poslanci na minulotýždňovom zasadnutí odobrili predloženie žiadosti o poskytnutie nenávratného finančného príspevku (NFP) na účel realizácie projektu História očami súčasnosti na oboch stranách hranice.

Spolu s Maďarmi

Cezhraničným partnerom projektu je maďarské mesto Abaújszántó, ktoré v rámci projektu plánuje obnoviť mestský kaštieľ Patay. „Dolná brána je nadčasové riešenie podzemných priestorov, ktoré tu v centre mesta máme. Podľa môjho názoru však nie sú využívané tak, ako by mali a ako to robia rôzne európske mestá, kde je to naozaj lákadlom pre turistov, návštevníkov, aj pre vlastné školy. Deti sa tam môžu vzdelávať o histórii mesta,“ povedal primátor Košíc Jaroslav Polaček.

Jednou z aktivít projektu sú stavebno-technické úpravy a mobiliár, čo zahŕňa aj povrchové úpravy stropu, stien podláh, ale aj vzduchotechniku, osvetlenie či výstavný fundus.

Zvýšiť návštevnosť a atraktivitu týchto priestorov chcú napríklad využitím moderných technológií.

Budú žiadať ďalšie granty

Druhou aktivitou je vytvorenie virtuálnej 3D prehliadky, ozvučenie podzemia počas prehliadky, umiestnenie TV vizualizácie či spracovanie a následné premietanie krátkeho filmu o histórii mesta a rekonštrukčných prácach pri objavení Dolnej brány.

Celkové oprávnené výdavky na spoločný cezhraničný projekt predstavujú sumu 1,5 milióna eur, pričom predpokladaná celková výška výdavkov pre mesto Košice je 600.000 eur. Z toho je miera spolufinancovania mesta vo výške 30.000 eur.

„Budeme sa uchádzať aj o ďalšie granty, ktoré hľadáme. Naším cieľom nie je len zatraktívniť suterénny priestor pod Hlavnou ulicou. Je dlhodobo známe, že platňa, ktorá je nad týmto objektom, má isté chyby – to je dôvod, prečo do priestoru zateká a vznikajú rôzne poruchy,“ povedal primátor s tým, že mesto chce etapovito hľadať zdroje na opravu.

„Od Dolnej brány až po križovatku Hlavná – Rooseveltova by sme opravili platňu a celý priestor sanovali. Celá takáto sanácia vrátane spodného priestoru, ktorý riešime cez NFP v hodnote tých 600.000 eur, je odhadovaná na úrovni okolo dvoch miliónov eur,“ dodal.

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie