Michal Lendel Správy

Košice prišli o poriadny balík peňazí: Mesto nebankovke vyplatilo 1,4 milióna eur!

Mestská pokladnica je kvôli starej kauze opäť o niečo chudobnejšia. Najnovší prípad sa týka spoločnosti Ekothermal, od ktorej odkúpila pohľadávku Delta Management. Košice prišli o ďalších 1,4 milióna eur!

Ilustračný obrázok k článku Košice prišli o poriadny balík peňazí: Mesto nebankovke vyplatilo 1,4 milióna eur!
Zdroj: TASR

Staré kauzy strašia vedenie Košíc, no bremeno splácania dlhov bude na pleciach obyvateľov mesta. Ešte len prednedávnom utíchol rozruch okolo poslednej kauzy , ktorá vyplynula z rozviazania zmluvných vzťahov s firmou Strelingstav, a už je tu ďalšia.

Po spore balík peňazí pre nebankovku!

Portál pluska.sk, v rámci najnovšieho prípadu finančného vyrovnania mesta, hovorí o sume 1,4 milióna eur v prospech nebankovky Delta Management. Tá odkúpila pohľadávku voči mestu od spoločnosti Ekothermal, ktorá mala patriť neslávne známemu organizátorovi neúspešnej svetovej deaflympiády Jaromírovi Rudovi. Jeho spoločnosť mala podpísanú zmluvu s mestom o údržbe ciest a odvoze odpadu, ktorú však zrušil Zdenko Trebuľa ešte v roku 2002 kvôli jej nevýhodnosti pre mesto.

Po neúspešných konaniach na Okresnom i Krajskom súde sa mesto obrátilo aj na Najvyšší súd. „Uznesením Najvyššieho súdu z 28.12.2012 bolo dovolanie mesta odmietnuté. Sumu 1,4 milióna eur uhradilo mesto Delte 10. 6. 2013,“ uviedla hovorkyňa mesta Martina Urik Viktorínová pre portál pluska.sk.

Predošlí prípad Strelingstav…

Mesto pritom prišlo len nedávno o peniaze v známej kauze Strelingstav. Korene tohto sporu siahajú do polovice 90-tych rokov, kedy mesto odstúpilo od zmluvy na opravu a údržbu komunikácií v meste. Spoločnosť Strelingstav zažalovala mesto a neskôr sa zlúčila s londýnskou firmou Waltz Properties Limited, ktorá vymáhala škodu od mesta.

Súdy v svojich verdiktoch konštatovali, že Košice budú musieť platiť náhradu škody, ktorá by mohla dosiahnuť až 20 miliónov eur. Preto mesto pristúpilo na mimosúdne vyrovnanie. To mestskú kasu bude dokopy stáť 9,9 milióna eur.

Primátor Raši uviedol, že návrh predpokladá splatenie pohľadávky v troch splátkach. Prvú vo výške jeden milión eur malo mesto splatiť do mesiaca od podpisu dohody z rezervného fondu. Ďalšia splátka – 2,3 milióna je splatná po roku, kde by sa mali nájsť vlastné zdroje zo šetrenia. Predpokladá to zníženie počtu mestských častí a tiež sa ušetrí 500 000 eur po znížení počtu mestských poslancov. „Možnosťou je aj odpredaj hnuteľného majetku, napríklad Malinovského kasární, kde je odhad 5 miliónov eur,“ povedal Raši. Hovoril aj o možnosti úveru, odpredaja podielu v spoločnostiach Kosit a Východoslovenská vodárenská spoločnosť a ako krajnú možnosť uviedol odpredaj mestských lesov a DPMK.

kosice 24/tasr

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM