Aktualizované Eliška Šándorová Rôzne

Košice schladila intenzívna búrka. Padali veľké krúpy, ktoré porozbíjali autám sklá! FOTO

Extrémne horúčavy dnes doslova "prebili" niekoľkocentimetrové krúpy a prudký dážď, ktoré schladili Košičanov.

Ilustračný obrázok k článku Košice schladila intenzívna búrka. Padali veľké krúpy, ktoré porozbíjali autám sklá! FOTO
10
Galéria
Zdroj: TASR

Na obed sa nad východom doslova roztrhlo nebo a chrlilo intenzívny dážď aj s krúpami. Tie sa začali vytvárať aj nad Prešovským krajom, a na poludnie úradovali aj v Košickom kraji, informuje imeteo.sk.

V niektorých mestských častiach mali krúpy veľkosť pingpongových loptičiek. Naša čitateľka si v meste nechala na dvore pootvorené okno na aute, aby sa vetralo. „Prišlo to tak rýchlo, že za niekoľko minút bolo v aute plno vody a prasklo mi čelné sklo,“ hovorí pani Viera. Na sociálnych sieťach mnohí Košičania popridávali fotografie áut, na ktorých sú viditeľné preliačiny na karosérii, porozbíjané sklá či praskliny.

Silná búrka zasiahla mesto Košice, kde búrky priniesli silnejší vietor a prívalové zrážky.

„Krúpy padali v rôznych veľkostiach, najväčšie mali priemer približne sedem centimetrov. Niekde nám do obecných budov natiekla voda cez okná, inde aj bahno,“ uviedla pre TASR starostka Poproča Iveta Komorová Hiľovská s tým, že kusy ľadu tiež poškodzovali aj vozidlá.

Krúpy ako kamene

Ako potvrdila košická mestská časť (MsČ) Juh, krúpy padali aj na jej území. Rovnako aj v MsČ Košice – Krásna či na Sídlisku KVP. „V rôznych častiach sme zaznamenali rôznu intenzitu padania ľadovca a samotného dažďu. Niektoré vpuste zrejme nestíhali odvádzať vodu a preto sa na niektorých uliciach, ako napríklad Klimkovičovej a Moskovskej, plavila popri kanáloch a cestách,“ povedal pre TASR zástupca starostu Roman Matoušek.

Naopak, podľa slov starostu Starého Mesta Igora Petrovčíka, v tejto MsČ síce zaevidovali intenzívny dážď, no krúpy takmer vôbec.

Klimatológ Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu (SHMÚ) Pavol Faško spresnil, že veľkosť krúp sa dá zistiť len priamo na mieste meraním kusu ľadu, ktorý dopadne na zemský povrch. Podobne aj to, ktoré územie zasiahli.

„Ide o malý priestor. Krúpy padajú väčšinou vo veľmi ohraničených pásoch. Miesto, ktoré je zasiahnuté, nie je veľké. Je to ešte výraznejší rozdiel než pri intenzívnom daždi – búrke,“ vysvetlil.

Zasahovali hasiči

V súvislosti s uvedeným počasím na viacerých miestach v Košickom kraji zasahovali aj hasiči. Prevažne išlo o polámané konáre stromov, ktoré dopadli na cestné komunikácie.

„V Košiciach sme mali výjazdy k siedmim udalostiach, z toho jeden bol zameraný na odčerpávanie vody. Tá sa vlievala na pozemok a rodinný dom. V okrese Košice-okolie sme mali štyri zásahy, v Moldave nad Bodvou došlo k poškodeniu strechy na budove základnej školy, ale rovnako sme tam odstraňovali aj popadané konáre. V Trebišove sme zasahovali trikrát a v Michalovciach raz,“ povedal pre TASR operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Košiciach.

V niektorých častiach veľkosť krúp ohrozovala aj zdravie. „V súvislosti s padajúcimi kusmi ľadu sme ošetrili mladého chlapca, ktorý mal poranenú hlavu,“ potvrdila pre TASR hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura Ivana Stašková.

Pozrite si fotky, akú spúšť zanechala búrka v Košiciach 27. júna

Krúpy v Košiciach
10
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: kosice.dnes24.sk

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie