Streda 24. júl 2019 Vladimír  20 °C
Krimi

Košická firma je podozrivá z podvodov na dani, predbežne v sume 240-tisíc eur

Košická firma je podozrivá z podvodov na dani z pridanej hodnoty (DPH) a dani z príjmov právnickej osoby (DPPO) vo výške takmer štvrť milióna eur.

Ilustračný obrázok k článku Košická firma je podozrivá z podvodov na dani, predbežne v sume 240-tisíc eur
Zdroj: TASR

TASR o tom informovala hovorkyňa finančnej správy Ivana Skokanová s tým, že ide o výsledok operatívno-pátracej činnosti kriminalistov z Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS). V prípade pokračujú ďalšie procesné úkony.

„KÚFS analytickou a operatívno-pátracou činnosťou získal informácie o pravdepodobnom porušovaní zákona o DPH spoločnosťami personálne a ekonomicky prepojenými na jedného podnikateľa z Košíc. Keďže kriminalisti mali podozrenie na možné pozmenenie, prípadne zničenie účtovných dokladov týchto spoločností, účtovné doklady zaistili,“ uviedla Skokanová.

Predbežná škoda je nateraz vyčíslená na 240.000 eur. Z doterajších zistení podľa Skokanovej vyplýva, že časť dokladov, na základe ktorých bola daň odpočítaná, je buď fiktívnych, alebo vôbec nešlo o náklady spojené s ich podnikaním. „Analýzou zaistených účtovných dokladov tiež zistili, že jedna spoločnosť pravidelne nakupuje služby od personálne a majetkovo prepojenej druhej spoločnosti za neobvykle vysoké fixné ceny, najmä napríklad prenájom dopravných prostriedkov,“ uzavrela.

Kriminalisti majú preto podozrenie, že účelom týchto obchodných transakcií je optimalizácia vlastnej daňovej povinnosti.

Zdroj: TASR