Eva Mikulová Správy

Košická župa testuje prostredníctvom mobilného odberového miesta. Kto to už má za sebou?

V krajskom mobilnom odberovom mieste sa testuje antigénovými testami, ktorých vyhodnocovanie je oproti PCR testom rýchlejšie a porovnateľne spoľahlivé.

Ilustračný obrázok k článku Košická župa testuje prostredníctvom mobilného odberového miesta. Kto to už má za sebou?
6
Galéria
Zdroj: KSK

Vzhľadom na vysoký nárast nových prípadov infikovaných koronavírusom zriadil Košický samosprávny kraj (KSK) vlastné mobilné odberové miesto (MOM).

Na základe zmluvy s krajom v ňom bude odoberať biologický materiál a vyhodnocovať testy externý dodávateľ. V krajskom mobilnom odberovom mieste sa testuje antigénovými testami, ktorých vyhodnocovanie je oproti PCR testom rýchlejšie a porovnateľne spoľahlivé.

Testujú aj klientov DSS

„Už v prvej vlne sme takto testovali zamestnancov a klientov zariadení sociálnych služieb či vodičov autobusov. Ako jedna z prvých samospráv na Slovensku máme povolenie od Regionálneho úradu verejného zdravotníctva na spustenie testovanie prostredníctvom mobilného odberového miesta. Tento týždeň prejdú testovaním zamestnanci Úradu KSK. V prvej fáze otestujeme opäť aj personál a klientov župných domovov sociálnych služieb, ktorí sú najrizikovejšou skupinou obyvateľov,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Mobilné odberové miesto KSK sa nachádza na Ostrovského ulici v Košiciach v areáli strednej odbornej školy. Kraj má k dispozícii aj odberové vozidlo, ktoré by sa postupne malo presunúť do ďalších regiónov kraja.

Župa doposiaľ nakúpila 7-tisíc antigénových testov, ktoré zobrazia prítomnosť vírusu v odobratej vzorke už do 30 minút. Okrem toho sú cenovo dostupnejšie a presnosť výsledkov sa pohybuje až do 98 percent.

Po zamestnancoch Úradu KSK a zariadeniach sociálnych služieb chce župa pretestovať aj zamestnancov Správy ciest KSK, ktorej dispečingy sú v nadchádzajúcej zimnej sezóne v nepretržitej prevádzke.

Celkovo tak župa otestuje vyše 6-tisíc zamestnancov. V prípade, ak bude mať niektorý z nich pozitívny test, ostane v domácej karanténe. Kraj tak chce minimalizovať možnosť nákazy na pracovisku. Zo župných zariadení sociálnych služieb je aktuálne najviac pozitívne testovaných v DSS-Domko v Košiciach, kde vírus zachytili u štyroch klientov.

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie