FOTO: Košické slávnosti vína aj s novinkami. Tohtoročný burčiak si kúpite už aj pred Dolnou bránou

Vyše 50 vystavovateľov predstaví nielen vína zo Slovenska i zo sveta, ale i lahodné panenské oleje, jedinečné pastrami či šťavnaté olivy, syry a rôzne pochúťky.

Eva Mikulová

Košické slávnosti vína už po dvanástykrát oslávia bohatú vinársku tradíciu, ktorá stála za zrodom mesta Košice.

Priestory Katovej bašty a Dolnej brány sa od 6. do 8. septembra 2018 opäť premenia na rozľahlé vínne pivnice, v ktorých si priatelia pripijú na zdravie najlepšími vínami zo Slovenska i Európy.

Ochutnáte vína vyše 50 vystavovateľov a tohtoročný burčiak – ružový, biely a červený si už budete môcť kúpiť aj v stánku priamo pred Dolnou bránou.

Zaujímavý program

Nebude chýbať ani program, ktorý doplní príjemnú atmosféru tohto obľúbeného podujatia. Vo štvrtok a piatok rozozvučí priestory Dolnej brány hudba Mariána Demetera. V piatok 7. septembra 2018 sa o 17:00 hod. pred Historickou radnicou stretnú zástupcovia mesta Košice a mesta Abaújszántó, aby si pripomenuli spoločnú históriu ukladania košických vín v pivniciach tohto maďarského mestečka. Vínny deputát prejde až k Dolnej bráne, kde historické združenie Via Cassa priblíži dejiny vinárstva, a kde si trpezliví nadšenci budú môcť pochutnať na čerstvo vylisovanom mušte.

Tradície pripomenie aj folklórny súbor Rozmarija Prešov a milovníci adrenalínových predstavení si popasú oči na ohňovej šou ARAMIS. V sobotu sa počas ŠMOLŠOU zabavia hlavne deti, po nich príde na rad košická skupina Shamrock Redheads, ktorá umocní historickú atmosféru Košických slávností vína clivými i rytmickými írskymi melódiami. O 17:00 hod. Richard Herrgott vyspovedá Petra Lipu a jeho hudobníkov v talkšou Košické víno.

V Katovej bašte sa vo štvrtok a piatok predstavia Old School DJ s Markusom G a Tomášom Javnickým. V sobotu ich vystriedajú Groove DJ Collective a o 20:00 obľúbený Klasik Band.

Súťaž vín

„Budem veľmi rád, ak Košičania a návštevníci mesta prijmú pozvanie na tohtoročné Košické slávnosti vína a budú hľadať tú povestnú pravdu v chutnom a kvalitnom vínku v príjemnej spoločnosti dobrých priateľov, pretože je známe, že v dobrej spoločnosti a v žičlivej atmosfére chutí aj vínko lepšie a významne prispieva k výbornej nálade a vnútornej pohode,“ teší sa námestník primátora mesta Košice Martin Petruško.

Vystavujúcich vinárov okrem skvelého pocitu a úsmevov od návštevníkov čaká aj súťaž vín, ktorá bude hodnotená v troch kategóriách – suché vína, ostatné vína so zvyškovým cukrom a sladké vína z vinohradníckej oblasti Tokaj. Špeciálnou kategóriou bude Ženské víno, ktoré vyberie námestníčka primátora mesta Košice Renáta Lenártová.

Oficiálne košické víno

Návštevníci podujatia si budú opäť môcť zakúpiť aj oficiálne víno mesta Košice – CASSAVITA – za zvýhodnenú cenu 8 € pri vstupoch do Katovej bašty a Dolnej brány. Z každej predanej fľaše poputuje 1 € na obnovu Urbanovej veže.

Vstupné na podujatie bude 5, 50 €. V tejto cene je zahrnutý pamätný sklenený vínový pohár, ktorý bude zároveň aj vstupenkou do Katovej bašty a Dolnej brány, a konzumné v hodnote 3 €. Oficiálnym platidlom festivalu budú žetóny v hodnotách 0,50 € a 1 €, ktoré bude možné zameniť si v žetónbankách rozmiestnených na oboch dejiskách festivalu.

Z organizačných dôvodov však nebude možné žetóny zameniť späť na hotovosť. Dolná brána a Katova bašta budú spojené turistickým vláčikom, ktorý bude v pravidelných intervaloch premávať medzi oboma stredovekými lokáciami. Otváracie hodiny budú na oboch miestach rovnaké: vo štvrtok a piatok od 16:00 do 22:00 hod. a v sobotu od 14:00 do 22:00 hod.

Zdroj: kosice.dnes24.sk