Eva Mikulová Správy

Košickí medici pomáhajú bezdomovcom v útulku v Bernátovciach, FOTO

Pomoc ľuďom bez domova poskytujú v rámci projektu "Homeless Not Hopeless" košickí študenti medicíny.

Ilustračný obrázok k článku Košickí medici pomáhajú bezdomovcom v útulku v Bernátovciach, FOTO
3
Galéria
Zdroj: LF UPJŠ

Od júna tohto roka vykonávajú raz mesačne skríning ochorení v zariadení pre bezdomovcov Oáza v Bernátovciach pri Košiciach.

Desaťčlenný tím medikov dosiaľ realizoval v útulku tri návštevy, v rámci ktorých robil základné medicínske vyšetrenia a zaznamenával anamnézu klientov. Nielen informácie o ich zdravotnom stave, ale aj zdravotnom poistení a sociálnom zázemí.

Pod záštitou profesora Krčméryho

„Bezdomovcom meriame tlak a glykémiu, prípadne im ošetrujeme rôzne zranenia a povrchové infekcie, napríklad po amputácii končatiny, popáleninách alebo uštipnutí hmyzom. Zisťujeme aj stav ich chrupu a s ohľadom na celkový zdravotný stav vyhodnocujeme, ktorí z obyvateľov útulku by potrebovali nadväzujúcu ambulantnú alebo ústavnú starostlivosť,“ uviedla študentka 4. ročníka LF UPJŠ Ester Tomajková.

Dobročinnú aktivitu študentov organizuje Klub ľudských práv a mieru Spolku medikov mesta Košice v spolupráci s Nadáciou DeDo a slovenským odborníkom na tropickú medicínu profesorom Vladimírom Krčmérym.

Ten bol osobne prítomný pri dvoch návštevách v Bernátovciach a okrem lekárskeho vedenia medikov realizoval so svojím tímom rýchlotestovanie obyvateľov útulku na ochorenie COVID-19.

Medici prídu na ďalšiu návštevu do útulku začiatkom septembra. Od jesene už budú pomáhať touto formou dokonca dvakrát do mesiaca, pričom pôjde o dlhodobý projekt bez časového ohraničenia, informovala hovorkyňa LF UPJŠ Jaroslava Oravcová.

Zdroj: Dnes24.sk/TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie