Ilustračný obrázok k článku Košický kraj nechce spaľovňu v Janíku. Žiada zrušiť stavebné rozhodnutie
Zdroj: Facebook.com/Rasťo Trnka

Košický kraj nechce spaľovňu v Janíku. Žiada zrušiť stavebné rozhodnutie

Podľa Košického kraja je plánovaná výstavbe splyňovacej stanice spaľovňou. Chce, aby sa posúdil jej vplyv na životné prostredie.

Správy
Správy

Košický kraj nechce spaľovňu v Janíku. Žiada zrušiť stavebné rozhodnutie

Podľa Košického kraja je plánovaná výstavbe splyňovacej stanice spaľovňou. Chce, aby sa posúdil jej vplyv na životné prostredie.

Ilustračný obrázok k článku Košický kraj nechce spaľovňu v Janíku. Žiada zrušiť stavebné rozhodnutie
Zdroj: Facebook.com/Rasťo Trnka

Košický samosprávny kraj (KSK) podal odvolanie voči rozhodnutiu Okresného úradu Košice-okolie k výstavbe stanice splyňovania biomasy a tuhého palica v katastrálnom území obce Janík (okres Košice-okolie). Kraj označuje projekt za spaľovňu.

Proti výstavbe sa vyslovil aj starosta Janíka Július Bugala s viac ako 20 starostami okolitých obcí. Proti spaľovni občania spísali aj petíciu.

Vplyv na životné prostredie

Župa navrhuje, aby odvolací orgán, ktorým je Okresný úrad Košice, zrušil rozhodnutie a zastavil zisťovacie konanie. Kraj argumentuje tým, že vydanie rozhodnutia k výstavbe spaľovne bez posúdenia vplyvov na životné prostredia (EIA) je v rozpore so zákonom.

„Pri každej výstavbe takejto spaľovne v našom kraji má byť posúdený vplyv na životné prostredie a projekty majú byť realizované tak, aby bola zabezpečená ochrana regionálnych biocentier. V Košickom kraji sa snažíme prijímať opatrenia zamerané na zlepšenie životného prostredia, no výstavba spaľovne bez zákonných postupov je obchádzaním všetkého, o čo sa nielen my snažíme. Nesúhlasíme preto s rozhodnutím Okresného úradu Košice-okolie a budeme žiadať, aby sa vykonalo posúdenie vplyvov tohto zámeru podľa zákona o EIA,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.

Viac správ z východu

S rozhodnutím nesúhlasia

Košický samosprávny kraj v odvolaní uvádza, že po tom, čo v minulosti Okresný úrad Košice-okolie rozhodol, že vplyvy navrhovanej činnosti musia byť posúdené podľa zákona o EIA, v najnovšom rozhodnutí nesprávne zhodnotil, že zmena činnosti nevyžaduje postup podľa tohto zákona a teda nemusia byť posúdené vplyvy na životné prostredie.

Podľa župy, okresný úrad tiež nesprávne vyhodnotil, že pokiaľ ide o činnosť ako takú, postačujú výsledky zisťovacieho konania ešte z roku 2013. Takýto záver je podľa kraja nesprávny, pretože záverečné stanovisko s výsledkami zisťovacieho konania a posúdením vplyvov na životné prostredie má obmedzenú platnosť. Činnosť spaľovne musí byť posúdená nanovo v prípade, ak sa s realizáciou projektu nezačne do siedmich rokov.

Otázne je podľa župy aj stavebné povolenie na výstavbu spaľovne v Janíku, ktoré stratilo platnosť koncom minulého roka a žiadateľ nepredložil rozhodnutie, z ktorého by vyplynulo, že doba výstavby bola opätovne predĺžená.

Veľa nejasností

Kraj zároveň namieta, že Okresný úrad Košice-okolie sa nevysporiadal ani s presnou zmenou navrhovanej činnosti. Spoločnosť, ktorá chce spaľovňu postaviť, uviedla, že tuhé druhotné palivo bude tvoriť 70 percent spaľovaného paliva, no presné zloženie tohto odpadu nebolo zistené a rovnako chýba aj informácia o tom, aký vplyv bude mať na životné prostredie.

„V zámere výstavby spaľovne v Janíku vidíme viacero nedostatkov, považujeme preto za nevyhnutné, aby sa nimi príslušné orgány pred začatím výstavby riadne zaoberali, a aby bola otázka vplyvov na životné prostredie zodpovedaná,“ dodal Trnka.

Projekt vznikol v roku 2013. Zmena, ktorú investor vlani oznámil, spočíva v doplnení pôvodných surovinových zdrojov na výrobu plynu z biomasy o tuhé druhotné palivo (TDP). Za projektom splyňovacej stanice stojí firma AR DONAX, jej konateľ Peter Čunderlík pre TASR uviedol, že nejde o spaľovňu. Vyrobený vyčistený plyn má slúžiť na výrobu energie.

Aktuálne správy zo Slovenska

Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín