Eva Mikulová Samospráva

Košický kraj prijíma protikorupčné opatrenia a má byť viac otvorený pre verejnosť

Po analýze protikorupčného auditu, ktorý na KSK vykonala mimovládna organizácia Transparency International Slovensko, prijíma župa zásadné opatrenia.

Ilustračný obrázok k článku Košický kraj prijíma protikorupčné opatrenia a má byť viac otvorený pre verejnosť
Zdroj: KSK

Verejné peniaze chce KSK investovať účelne a transparentne a do rozhodovania chce vo väčšej miere zapájať aj verejnosť.

„Po nástupe do funkcie bolo viac ako zjavné, že mnohé procesy, či už v rámci Úradu KSK alebo podriadených organizácií nefungujú tak, ako by mali. Košický kraj v rebríčku transparentnosti miest a žúp za rok 2017 skončil, bohužiaľ, na poslednom mieste,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.

Chcú byť transparentnejší

Práve preto nechala župa vypracovať hĺbkový audit, ktorý mal odhaliť konkrétne nedostatky a odporučiť opatrenia, ktoré pomôžu zefektívniť jednotlivé procesy. „Transparency International nás nešetrila a zauditovala každý proces. Sme však radi, že poznáme výstupy. Audit je pre nás cestovnou mapou, budeme sa snažiť presadiť z neho čo najviac, pretože je našou snahou rozhýbať Košický kraj k jedným z najtransparen­tnejších na Slovensku,“ dodal Trnka.

Zadaním auditu realizovaného v období august 2018 až február 2019 bolo najmä to, aby jeho zistenia mohli slúžiť na revidovanie procesov nastavených v predchádzajúcich volebných obdobiach

Pozornosť expertov Transparency sa zamerala na kľúčové procesy samosprávy s cieľom priniesť podrobný popis rizikových miest v rozhodovacích činnostiach vzťahujúcich sa na originálne kompetencie VÚC. Hodnotené boli najmä roky 2013 až 2017. Audit ukázal, že vo fungovaní Košického samosprávneho kraja existujú rezervy z hľadiska transparentnosti.

„Desiatky navrhovaných opatrení by tak mali slúžiť ako podklad pre Košický samosprávny kraj na prehodnotenie daných procesov. V kľúčových politikách, ako sú prístup k informáciám, zapojenie verejnosti do rozhodovania a oblasť rozpočtu, boli zistené nedostatky závažnejšieho charakteru,“ uviedol riaditeľ mimovládnej organizácie Gabriel Šípoš.

Konflikty záujmov

Najhoršie hodnotenie bolo prisúdené oblastiam súvisiacim s etickou infraštruktúrou a predchádzaním konfliktu záujmov, kde boli identifikované závažné nedostatky s možnými rizikami pre neetické správanie alebo neefektívne rozhodovanie.

Transparency sa v rámci auditu pozrela aj na konkrétne zmluvné vzťahy župy vo viacerých oblastiach. Pri zmluvách s dopravcami poskytujúcimi autobusovú prepravu odhalila neefektívnosť a porušenie legislatívy. Pri zmluvách s poskytovateľom sociálnych služieb a dodávateľom tepla pre školy dokonca aj znaky politického klientelizmu.

Výsledkom protikorupčného auditu sú konkrétne odporúčania.

V rámci zvýšenia transparentnosti plánuje košická župa zmeniť rokovania komisií Zastupiteľstva KSK na verejné, prijať VZN, ktorým ustanoví podrobnosti o organizácii referenda, zverejňovať priebežné čerpanie rozpočtu aj register investičných akcií, ktoré plánuje v priebehu roka realizovať.

Verejnosť bude mať možnosť vystúpiť na krajských zastupiteľstvách bez toho, aby to schvaľovali poslanci. Okrem toho chce kraj prijať etické kódexy a smernice o etike pre zamestnancov úradu, organizácií aj volených predstaviteľov.

„Ďalej nám TIS odporučila, aby výberové konania riaditeľov sociálnych zariadení boli otvorené a bol definovaný postup ich výberu. Košický kraj už postupuje nad rámec tohto odporúčania, nakoľko výberové konania na vedúcich odborov Úradu prebiehali formou verejných vypočutí a v tomto trende chceme pokračovať,“ dodal predseda KSK.

Protikorupčný audit KSK
3
Galéria
Zdroj: KSK
Zdroj: kosice.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM