Samospráva

Košický samosprávny kraj opraví cesty v okrese Michalovce v rekreačnej oblasti Zemplínska šírava

Košický samosprávny kraj (KSK) odovzdal v stredu (7. 8.) zhotoviteľom stavieb dve cesty v okrese Michalovce. Vodičov čakajú obmedzenia.

Ilustračný obrázok k článku Košický samosprávny kraj opraví cesty v okrese Michalovce v rekreačnej oblasti Zemplínska šírava
4
Galéria

Po častiach zrekonštruuje úsek dlhý 49 kilometrov na ceste z Michaloviec do Kráľovského Chlmca, opraví úsek dlhý 7,62 kilometra medzi Michalovcami a Sobrancami.

Úsek na ceste, ktorý prejde rekonštrukciou, sa začína v Michalovciach, prechádza Veľkými Kapušanmi a končí v Kráľovskom Chlmci. „Oprava nebude súvislá, ale realizovaná po úsekoch, ktoré sú v najhoršom stave,“ uviedla hovorkyňa KSK Anna Činčárová s tým, že okrem samotnej cesty bude v rámci tohto projektu opravený aj most pri obci Stretava, zrekonštruuje sa 12 autobusových zastávok a pribudnú nové priechody pre chodcov s podsvietením. Pri Zemplínskej Širokej tiež pribudne merač rýchlosti a pri Pavlovciach nad Uhom meteostanica.

Dopravné obmedzenia

Práce by sa mali začať ešte v tomto roku obnovou krytu cesty a rekonštrukciou autobusovej zastávky pri Strednej odbornej škole technickej v Michalovciach. „Kraj chce ešte do začiatku zimy opraviť zastávku na križovatke s rázcestím v Čečehove aj zastávku v obci Zemplínska Široká. V ďalších prácach by mal zhotoviteľ pokračovať na budúci rok, pričom trvať by mali 24 mesiacov,“ dodala.

Rekonštrukciu budú realizovať za plnej premávky vždy v jednom jazdnom pruhu. Vodiči by preto mali rátať s čiastočnými dopravnými obmedzeniami.

Práce sa realizujú vďaka financovaniu z Európskeho fondu regionálneho rozvoja vo výške viac ako 3.841.000 eur, pričom priama finančná spoluúčasť kraja predstavuje takmer 200.000 eur.

Opravy na ďalšej ceste sa dotknú rekreačných stredísk Michalovce, Trnava pri Laborci, Vinné, Kaluža, Kamenec, Klokočov, Paľkov, Kusín, Jovsa, Poruba pod Vihorlatom, Jasenov, Ruskovce a Sobrance. Zhotoviteľ by ich mal ukončiť do ôsmich mesiacov. Ako uviedla Činčárová, investície do projektu predstavujú takmer 1,4 milióna eur. Väčšinu sumy pokryjú eurofondy, ktoré naň Košický samosprávny kraj získal.

„Zemplínsku šíravu považujeme za turisticky mimoriadne atraktívnu, no v súčasnosti nedostatočne využitú rekreačnú oblasť. Máme s ňou veľké plány, chceme tu vybudovať promenádu a na rekreáciu poslúži aj cyklotrasa okolo vodnej nádrže. Cesta bez výtlkov a deformácií zvýši komfort nielen turistom, ale aj ľuďom, ktorí v tejto oblasti žijú celoročne,“ povedal k oprave cesty v okolí Šíravy predseda KSK Rastislav Trnka.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie