Príbeh kruto týraného psíka Balua chytil ľudí za srdce. Má sa lepšie aj vďaka dobrým ľuďom, FOTO

Koncom mája našli pri Košiciach polomŕtveho psíka. Neľudskí tyrani mu takmer odrezali hlavu a pes musel podstúpiť náročnú operáciu. Ako sa mu dnes darí?

Eva Mikulová

Kde jedna ľudská ruka kruto týra, iná musí fyzické rany hojiť. Nevynímajúc tie duševné. Príbeh zúboženého a týraného psa Balua, ktorý sme vám priniesli ako prví, nenechal chladným snáď žiadneho citlivého človeka na Slovensku. Osud zvieraťa sa aj vďaka šíreniu prostredníctvom sociálnej siete Slobody zvierat dostal k státisícom ľudí.

Balua našli v okolí Košíc pri istej obci s takmer odrezanou hlavou a s množstvom rán na tele. Čaká ho ešte ďalšia a dlhá liečba a rehabilitácia. Až potom môže byť adoptovaný.

Aj pracovníci útulku mali dosť

O psovi sa dozvedeli pracovníci Útulku pre zvieratá ešte 25. mája a ihneď sa ho vybrali zachrániť. Ako zverejnili na svojej FB stránke, videli už veľa, ale toto bolo niečo zlé a neuveriteľné.

„Skoro už bezvládne telo sme naložili do auta a utekali na veterinu. Až tam sme videli to utrpenie. Obrovská hlboká rana plná lariev, ktoré vyliezali z každej strany, rany po tele, ktoré je kosť a koža. A Balu? Pozeral na nás s tými nevinnými očkami a vrtel chvostíkom. Nedajú sa opísať naše pocity, hnev, bezmocnosť a zúfalstvo. Kto mu to urobil? Ako sa to stalo? Netušíme. Ale bolo na ňom spáchané veľké zlo.“

Ani samotní záchrancovia neverili, že by pes s takýmito ranami dokázal prežiť. Vôľa žiť je však u Balua ohromná a každý deň sa má čoraz lepšie.

„Podstúpil náročnú operáciu hrtana a neskôr ho čaká ešte jedna dôležitá operácia. Balu má aj zašité oko, pretože na oku mal hlboké poškodenie rohovky pravdepodobne z výskytu lariev. Z rohovky bolo odstránené nekrotické tkanivo a následne bola rohovka prekrytá,“ informovala náš portál Košice24.sk šéfka útulku Romana Šerfelová.

Balua ešte čaká ďalšia operácia hrtana: „Vloží sa mu implantát trachey, aby mohol lepšie dýchať. Na krku má preväz aby si znova privykol na prirodzené dýchanie, pretože doteraz dýchal cez dieru v trachei. A dokonca už začal štekať. Aj srsť sa krásne obnovuje.“

Pomoc ľudí ich dojala 

Útulok požiadal dobrých ľudí aj o zbierku a tí mu pomohli. „Je to až neuveriteľné, ako Baluov príbeh chytil ľudí za srdce. Veľmi nám pomohli všetci, ktorí prispeli buď finančne, alebo materiálne. Balu má ešte pred sebou dlhú cestu a liečba je drahá. Všetkým darcom srdečne ďakujeme,“ hovorí Šerfelová.

Podľa odhadov veterinárov sa bude pes liečiť minimálne dva mesiace a čaká ho aj rehabilitácia.

„Keď bude úplne v poriadku, tak bude môcť byť tento psík – bojovník adoptovaný. Veríme, že si zaslúži dobrý domov s milými ľuďmi,“ dodáva Šerfelová.

Žiaľ, nie vždy platí, že pes je najlepší priateľ človeka. Lebo príbeh tohto psíka svedčí o tom, že človek je rovnako nepriateľom nemých tvorov…

Ak sa rozhodnete pomôcť so starostlivosťou o Balua, viac informácií nájdete na FB stránke Útulku UVP Košice.

Zdroj: kosice.dnes24.sk