Samospráva

Kvôli chaosu v parkovaní bude zasadať mimoriadne mestské zastupiteľstvo

Parkovaniu a riešeniu sporov mesta so súkromnou parkovacou spoločnosťou EEI by sa koncom januára malo venovať mimoriadne zasadanie mestského zastupiteľstva.

Ilustračný obrázok k článku Kvôli chaosu v parkovaní bude zasadať mimoriadne mestské zastupiteľstvo
6
Galéria
Zdroj: TASR

Medzi oboma stranami je podľa neho snaha rokovať a hľadať spôsob na vzájomnú dohodu. „Na druhej strane ten proces vidím na veľmi dlho a preto sme pripravení 31. januára zvolať mimoriadne mestské zastupiteľstvo, kde chceme tému parkovania hlbšie prebrať s poslancami mesta,“ povedal primátor Jaroslav Polaček.

Splnomocnenec mesta Henrich Burdiga po štvrtkovom (10.1.) rokovaní s konateľom spoločnosti EEI Jánom Fellegim v Bratislave informoval, že obe strany prejavili snahu vec rozumne urovnať. Alternatívou sú niekoľkoročné súdne spory.

„Zhodli sme sa však na tom, že túto alternatívu zvolíme ako poslednú,“ uviedol Burdiga. Výsledkom pracovného stretnutia je podľa neho aj informácia, že stretnutie expertných tímov sa uskutoční budúci týždeň na košickom magistráte.

Podľa primátora je VZN viac ako súdne opatrenie

Mesto podľa Polačeka nemieni kompenzovať spoločnosti EEI nároky typu zmarených biznisplánov alebo peňazí, ktoré mohlo na parkovnom zarobiť.

„Na druhej strane je otvorená otázka, čo s majetkom, do ktorého spoločnosť investovala, a tam sme ochotní rozprávať sa o tom, že ak nám niekto zhodnotil majetok, sme pripravení kompenzovať mu túto investičnú náhradu,“ konštatoval primátor.

V zmysle prijatého Všeobecne záväzného nariadenia (VZN) sa mesto Košice od 1. januára 2019 stalo namiesto spoločnosti EEI výlučným prevádzkovateľom parkovacích miest v zóne plateného parkovania.

Za prevádzkovateľa sa však naďalej považuje aj spoločnosť EEI, ktorá vyhlásila, že bude vykonávať svoje zmluvné povinnosti a práva v zmysle nájomnej zmluvy uzatvorenej do roku 2022.

Argumentuje neodkladným opatrením Okresného súdu Bratislava I, ktorý mestu prikázal poskytovať spoločnosti EEI súčinnosť pri prevádzkovaní verejných platených parkovísk a výbere parkovného na jeho území v zmysle nájomnej zmluvy. Platiť to má do času skončenia zmluvy alebo prípadného súdneho rozhodnutia o jej neplatnosti. Primátor označil prijaté VZN za vyššiu právnu silu a nájomnú zmluvu za neplatnú.

Na doriešení vzťahov so spoločnosťou EEI s.r.o., ktoré sa týkajú prevádzkovania parkovacích miest, začala s mestom Košice spolupracovať právnická firma HAVEL & PARTNERS.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM