Aktualizované Eva Mikulová Rôzne

Kým vedenie Smeru chce o kríze diskutovať, na internete už beží petícia za odstúpenie

Iniciatíva Za slušné Slovensko rozbehla petíciu s názvom: Nevolím Smer, ale podpisujem! Fico a Kaliňák, odstúpte!

Ilustračný obrázok k článku Kým vedenie Smeru chce o kríze diskutovať, na internete už beží petícia za odstúpenie
4
Galéria

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) víta výzvu na diskusiu o budúcnosti strany, ktorú iniciovali členovia strany z Košického kraja. Povedal to v stredu 29. mája pred rokovaním vlády. Celé znenie listu nájdete TU.

Je potrebná diskusia

Privítal by, ak by sa diskutovalo vo vnútri strany, iniciatívu však chápe. „Aktivitu kolegov z východu možno vnímam aj ako prejav toho, že diskusia do vnútri strany sa zatiaľ nezačala, preto možno pristúpili aj k verejnému tlaku,“ dodal.

O personálnych otázkach je podľa Pellegriniho ešte predčasné hovoriť. „Ja sa skôr sústreďujem na obsah našej politiky. Či sa Smer vráti na tú stranu politického spektra, kam patrí, alebo sa bude zaťahovať do extrémov s cieľom získať iný typ voliča,“ povedal. Otázky o ďalšom postupe je podľa neho potrebné smerovať na predsedu strany Roberta Fica.

Pellegrini uviedol, že stranu čaká rozhodujúce obdobie. „Od toho bude závisieť, kto bude, kde a či niekto ešte niekde bude,“ povedal premiér s tým, že tieto zmeny by mali nastať tak, aby strana vyhrala veľké parlamentné voľby.

Podľa neho Smer-SD bude musieť prejsť zásadnou reformou. „Ak sa to podarí, budeme sa vídať často. Ak sa to nepodarí, tak sa možno my osobne, ja s vami stretávať nebudem,“ dodal premiér.

Pellegrini zároveň potvrdil, že strana zatiaľ oficiálneho generálneho manažéra nemá. „Musíme ho hľadať,“ vyhlásil.

Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) pred rokovaním vlády uviedla, že situácia sa bude riešiť. O tom, či by mal podľa nej predseda strany Robert Fico zo svojej funkcie odísť, uviedla, že sa stretne s ostatnými členmi predsedníctva a vyjadrí sa k tomu potom. Podľa nej vznik celej situácie nie je problém. „Je to vec, ktorá sa má prediskutovať,“ uzavrela.

Výzva na odstúpenie

K nespokojným členom Smeru sa pridala aj Iniciatíva Za slušné Slovensko, ktorá rozbehla petíciu. Reagujú ňou na aktuálnu politickú situáciu a stav v najsilnejšej vládnej strane.

„Nespokojní členovia strany SMER-SD si konečne všimli to, čo všetci spoločne hovoríme už od marca minulého roka: páni Fico a Kaliňák sú symbolmi korupcie a zneužitia politickej moci na rozkrádanie štátu a obohacovanie všetkých „Bašternákov“ a „Kočnerov“. Nerozumieme, prečo si to niektorí všimli až teraz, no ako hovorí jedno príslovie, lepšie neskoro ako nikdy.“

Pán Fico a pán Kaliňák, už aj Vaši vlastní Vás posielajú preč z politiky.

„Vyzývame preto predsedu strany Roberta Fica a podpredsedu strany Roberta Kaliňáka, aby prejavili politickú kultúru a dôstojne, bez vyvolávania straníckych sporov a prenasledovaní zo svojich funkcií odstúpili.“

Žiga to nechce riešiť cez médiá

Situácia v Smere-SD je podľa jeho podpredsedu Petra Žigu neobvyklá, nemala by sa však riešiť v médiách a na verejnosti. Povedal to v stredu v reakcii na výzvu niektorých okresných funkcionárov Smeru-SD z Košického kraja. Potvrdil tiež slová premiéra Petra Pellegriniho, že si strana musí ujasniť svoje hodnoty.

„Budeme musieť obsahovo zadefinovať hodnoty sociálnej demokracie, či to ešte má byť sociálna demokracia. Ja sa k tomuto programu hlásim, ale sú predstavitelia strany, ktorí možno idú do inej polohy. Toto si treba vyjasniť a potom možno prestanú aj názorové konflikty a komunikácia zo strany vrcholových predstaviteľov strany bude jednotná,“ povedal Žiga.

K výzve, aby na predsedu strany kandidoval premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) Žiga povedal, že Pellegrini je v strane 20 rokov.

„Postupoval od tých najnižších úrovní, cez krajské štruktúry a dostal sa až do vrcholového vedenia strany. Je plnohodnotne pripravený na pokračovanie,“ konštatoval.

Žiga však poprel, že by výzva vychádzala od neho, Pellegriniho a košického krajského predsedu Smeru-SD Richarda Rašiho, ktorých novinári označili za progresívne krídlo Smeru-SD. „Myslím si, že takéto veci by sa mohli riešiť trochu iným spôsobom,“ povedal. Žiga je tiež presvedčený, že sa k situácii vyjadrí predseda Smeru-SD Robert Fico, keď sa vráti zo zahraničia. Nepovedal, kde Fico je, ani kedy sa vráti.

Robert Kaliňák, Robert Fico
4
Galéria
Zdroj: kosice.dnes24.sk/TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie