Legendárna komédia je späť: Po takmer šesťdesiatich rokoch sa do Košíc vracia Ujo Váňa

17. novembra sa na javisko Historickej budovy Štátneho divadla vráti jedna z najhranejších hier Antona Pavloviča Čechova. Réžie sa zhostil Lukáš Brutovský.

Ilustračný obrázok k článku Legendárna komédia je späť: Po takmer šesťdesiatich rokoch sa do Košíc vracia Ujo Váňa
Zdroj: TASR

Po 57 rokoch sa 17. novembra vráti na javisko Historickej budovy Štátneho divadla Košice jedna z najhranejších hier Antona Pavloviča Čechova Ujo Váňa. Nové naštudovanie klasickej komédie plnej irónie a smiechu cez slzy v Košiciach pripravuje režisér Lukáš Brutovský, ktorý sa réžii ruskej klasiky venuje od svojich študentských čias.

„Pre režiséra je to vždy veľká výzva, keď sa rozhodne inscenovať Čechova. Ja som doteraz od neho inscenoval iba kratšie hry. Mal som dojem, že práve hra Ujo Váňa, ktorá sa venuje témam pocitu vyhorenia, života na okraji spoločnosti a premárneného života je niečo, čo by pre nás divadelníkov mohlo byť zaujímavé práve v divadlách mimo Bratislavy,“ uviedol režisér predstavenia Lukáš Brutovský.

Čechovove diela nie sú podľa jeho slov jednoduché. „Jeho hry sa nedajú žánrovo jednoznačne pomenovať ako dráma, tragédia, komédia. Mám možno najbližšie k označeniu nejaká tragikomédia, alebo sú to hry, ktoré pracujú so zmyslom pre akýsi groteskný realizmus, to znamená že v smiešnom nachádzajú tragické a naopak. V tom je Čechov veľmi presný, pretože sami to v našich životoch tak zažívame, že neexistujú žánrovo čisté situácie,“ vysvetlil Brutovský.

V titulnej postave Ivana Petroviča Vojnického uvidia diváci Stanislava Pitoňáka. „Je veľmi zvláštne, že táto postava veľakrát upozorňuje na svoj vek a prvýkrát v živote mi naozaj ten vek ako-tak sedí,“ povedal Pitoňák.

Ako prezradil, naozaj má toľko rokov, koľko titulná postava. ,,Je to nádherná postava plná humoru, ľahkosti a osobného nešťastia, z ktorého našťastie hľadá východisko, takže v tom mi je to blízke," dodal.

V postave Alexandra Serebriakova, ktorý svojim príchodom na vidiek zmení všetko, sa predstaví hosťujúci Jozef Stražan. Jeho mladú ženu Jelenu si zahrá Alena Ďuránová. V inscenácii budú účinkovať aj Tatiana Poláková, Beáta Drotárová, Michal Soltész, Juraj Zetyák a Ľuba Blaškovičová.

Zdroj: TASR

Odporúčame