Ilustračný obrázok k článku Ľudia sú zhrození! Taký zelený ešte Ružín nebol. Čo na to odborníci?, FOTO
8
Galéria
Zdroj: FB Aeroklub Košice

Ľudia sú zhrození! Taký zelený ešte Ružín nebol. Čo na to odborníci?, FOTO

Vodná nádrž Ružín je plná siníc. Voda je neprirodzene zelená a už aj zapácha. Kúpanie je zakázané od 26. augusta.

Eva Mikulová Správy
Eva Mikulová Správy

Ľudia sú zhrození! Taký zelený ešte Ružín nebol. Čo na to odborníci?, FOTO

Vodná nádrž Ružín je plná siníc. Voda je neprirodzene zelená a už aj zapácha. Kúpanie je zakázané od 26. augusta.

Ilustračný obrázok k článku Ľudia sú zhrození! Taký zelený ešte Ružín nebol. Čo na to odborníci?, FOTO
8
Galéria
Zdroj: FB Aeroklub Košice

Taký zelený Ružín ešte nebol. Zhodujú sa na tom výletníci, chatári i rybári. Voda pôsobí, akoby do nej vliali olejovú zelenú farbu a už na prvý pohľad odpudzuje od kúpania alebo iných vodných aktivít.

Premnožené sinice

Aj podľa predsedu občianskeho združenia (OZ) Ružínska priehrada Jozefa Kojeckého, doposiaľ je to najhorší stav. Podľa neho sú za neprirodzeným sfarbením premnožené sinice, čo je dôsledkom znečisťovania vody.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) zaevidoval premnožené cyanobaktérie prvýkrát vlani v lete. Voda v súčasnosti nevyhovuje hygienickým požiadavkám, zo zdravotných dôvodov je zakázané sa v nej kúpať od 26. augusta.

„Ružín je po celej dĺžke 12 kilometrov kompletne zelený. Táto situácia sa zrejme bude zhoršovať aj v ďalších rokoch. Prejavuje sa to najmä v lete,“ povedal predseda OZ. Podľa jeho slov sa tento stav stupňuje niekoľko rokov a môže za to viacero faktorov. Napríklad znečisťovanie spôsobené absenciou kanalizácií v rómskych osadách či nesprávne fungovanie čistiarní odpadových vôd (ČOV).

„Nie je dodržaná čistota prítokov Hornádu a Hnilca. Nachádza sa tam vysoký obsah fosfátov. ČOV ich nezachytávajú a spolu s kyslíkom sú živnou pôdou pre vytváranie siníc,“ tvrdí Kojecký.

Problematická čistička

Podľa neho správne nefunguje ani ČOV v katastri obce Granč-Petrovce v okrese Levoča. Ako uviedol, prepad z nej je hnedočierny a mimoriadne páchnuci. „To je akoby vypúšťanie žumpy rovno do potoka Branisko, ktorý je prítokom do Hornádu, a ten ústi do Ružína. Sú tam zvedené dažďové vody, a keď prídu prívalové dažde, akoby ju prepláchlo a všetko sa dostáva do potoka,“ povedal s tým, že podal aj podnet na Inšpektorát životného prostredia v Košiciach.

Prevádzkovateľom uvedenej ČOV je Národná diaľničná spoločnosť (NDS) – SSÚD Beharovce. Potvrdila, že k vyplavovaniu tmavej vody, čo zachytáva aj video zverejnené na sociálnej sieti, dochádza pri veľmi silných dažďoch. „Ubezpečujeme však, že vypúšťaný obsah je v poriadku a do vôd sa nedostávajú žiadne nebezpečné látky. Pravidelne sa totiž realizujú odbery vzoriek z prítoku aj odtoku z ČOV a vzorky sú testované v skúšobnom laboratóriu akreditovanom na výkon chemických, fyzikálno-chemických, mikrobiologických, molekulárno-biologických, biologických a ekotoxikologických skúšok,“ povedala za NDS Eva Žgravčáková.

Podľa nej pri najbližších dažďoch skontrolujú stav prítoku a odtoku vody a navrhnú prípadné riešenie.

Vodohospodári „prepláchnu“ nádrž

Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) taktiež registruje aktuálnu situáciu na Ružíne a chce čiastočne „preplachovať“ vodu. „Ide o prírodný jav, ktorý nie je možné úplne odstrániť no elimináciou sa bude zaoberať aj naše laboratórium, ktoré odoberie vzorky z viacerých miest pre určenie konkrétneho druhu,“ informoval nás hovorca SVP Marián Bocák.

Vodohospodári spolupracujú na zistení pôvodcu tvorby siníc:

„Či je to z dôvodu rozkladu biologického materiálu alebo nedovoleného vypúšťania vôd, aby sme situáciu riešili adresne. Správca nádrže nezodpovedá za kvalitu vody vo vodných tokoch a v nádrži, no je samozrejme súčinný a tak ako aj v minulosti môže pri priaznivých hydrologických podmienkach vykonať čiastočne „prepláchnutie nádrže“ (zvýšený odtok z nádrže) aby stav hladiny vody v Ružíne zmiernil. Ďalšie pracovné rokovania s kompetentnými úradmi sú plánované v najbližších dňoch,“ dodáva M. Bocák.

Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín