Ilustračný obrázok k článku Luník IX už nie je sídliskom neplatičov. Mesto chce zmenu ukázať celému Slovensku
Zdroj: TASR/František Iván

Luník IX už nie je sídliskom neplatičov. Mesto chce zmenu ukázať celému Slovensku

Pri prípravách návštevy pápeža pomáhali na Luníku IX aj miestni obyvatelia.

Veronika Hunyadiová Správy
Veronika Hunyadiová Správy

Luník IX už nie je sídliskom neplatičov. Mesto chce zmenu ukázať celému Slovensku

Pri prípravách návštevy pápeža pomáhali na Luníku IX aj miestni obyvatelia.

Ilustračný obrázok k článku Luník IX už nie je sídliskom neplatičov. Mesto chce zmenu ukázať celému Slovensku
Zdroj: TASR/František Iván

Pápež František 14. septembra navštívi v Košiciach dve miesta, Luník IX a Štadión Lokomotívy. Podľa primátora Košíc Jaroslava Polačeka je mesto na vzácnu návštevu pripravené.

Vyhlásil to v piatok (10. 9. ) na tlačovom brífingu po absolvovaní kontrolných dní na jednotlivých miestach.

Veľké prípravy

„Mali sme veľký zoznam úloh, dnes sme celý deň kontrolovali jeho plnenie. Dokončujú sa len drobnosti, na mieste je už aj vlajková výzdoba a dotvára sa kvetinová výzdoba. V nedeľu na Dolnej bráne začneme stavať aj pódium pre sprievodný program,“ skonštatoval primátor.

Náklady na návštevu pápeža z mestského rozpočtu predstavujú sumu zhruba milión eur. Polaček predpokladá, že vláda by mestu mala vrátiť aspoň 70 percent tejto sumy. Za 830 000 eur mesto zrekonštruovalo viaceré úseky ciest v lokalitách, v ktorých sa bude pohybovať pápež. Ide o cestu na letisko, Luník IX a cesty v okolí Štadióna Lokomotívy.

V sume, ktorá sa mestu vráti späť, budú zarátané aj viaceré výdavky smerujúce na sídlisko Lunik IX. Zrekonštruovala sa zastávka MHD a chodníky, vykosili sa náletové dreviny a upravil vstup na sídlisko. Rekonštrukciou prešla aj škola na ulici Ľ. Podjavorinskej vrátane telocvične a dvora. Vymaľovali sa tam aj vnútorné priestory, vymenili okná. Škola bude slúžiť aj ako tlačové centrum pre médiá.

Pápež v Košiciach

Zmena k lepšiemu

Podľa primátora miestni berú návštevu pápeža ako príležitosť zlepšiť životné prostredie na sídlisku. Na skrášlení sídliska sa podieľali aj miestni obyvatelia. Zhruba 200 Rómov zobralo do ruky hrable, motyky, čakany a priložili ruku k dielu.

Polaček zároveň pripomenul, že Luník IX už nie ja zanedbaným sídliskom ako tomu bolo v minulosti. „Uvedomujeme si, že na Luník IX sa zameria celý svet. Mesto aj štátne orgány predtým toto sídlisko zanedbávali. Teším sa, že sme všetci vrátane pána starostu urobili maximum preto, aby sídlisko vyzeralo lepšie. Budem rád, ak vďaka Svätému Otcovi budeme môcť celému Slovensku sprostredkovať, že Luník IX spred 20 rokov sa nedá porovnať s tým ako pekne to tam teraz vyzerá,“ dodal.

Bez odpadu aj neplatičov

Sídlisko sa podľa neho k lepšiemu mení už dlhodobo. Deti tam chodia do školy, ľudia do práce a platia za elektrinu a vodu. „Majú na to čipové karty a ak si ich nenabijú, tak vodu alebo elektrinu nemajú a na toto si už zvykli. Sú to veľké veci, na ktoré ich naučil súčasný starosta už pred niekoľkými rokmi a mesto sa na tento systém napojilo," vysvetlil primátor. Pozerať sa na Luník IX ako na sídlisko neplatičov a ľudí, ktorí nepatria do spoločnosti preto podľa neho nie je správne.

Mesto sa spolu s mestskou časťou pustilo aj do čistenia sídliska a likvidovanie starých skládok odpadu. „Na každé miesto, ktoré sme vyčistili sa dali kamery a obraz vidí mestská polícia aj mestská časť. Každé miesto, ktoré sme vyčistili aj zostalo čisté. Nemám preto obavy z toho, žeby po odchode pápeža bol Luník IX opäť horším alebo škaredším sídliskom," dodal Polaček.

A čo vy, naši čitatelia. Boli ste niekedy na Luníku IX? Vyjadrite sa v našej malej ankete na konci článku.

Foto: ilustračné

Boli ste niekedy na Luníku IX?

Áno 25.6%
Nie, nikdy 56.6%

Aktuálne správy zo Slovenska

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín