Rôzne

Mesto Košice dostane späť DPH z modernizácie električkových tratí vo výške 15 miliónov eur

Európska komisia (EK) podľa Rašiho priznala oprávnenosť DPH pri projektoch MHD, konkrétne pri modernizácií električkových tratí, po intenzívnych rokovaniach.

Ilustračný obrázok k článku Mesto Košice dostane späť DPH z modernizácie električkových tratí vo výške 15 miliónov eur
10
Galéria
Zdroj: TASR

Daň z pridanej hodnoty (DPH) pri projektoch mestskej hromadnej dopravy (MHD) bude definitívne oprávneným nákladom. Rozhodnutie podpísala v stredu 20. februára eurokomisárka pre regionálny rozvoj Corina Cretu. Informoval o tom vo štvrtok na brífingu podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD) s tým, že Bratislave a Košiciam sa tak spolu vráti viac ako 40 miliónov eur.

Intenzívne rokovania

Európska komisia (EK) podľa Rašiho priznala oprávnenosť DPH pri projektoch MHD, konkrétne pri modernizácií električkových tratí, po intenzívnych rokovaniach. „Po dlhých a dlhých vyjednávaniach sa nám podarilo dospieť k tomu, že Európska komisia (EK) zapracovala do svojho usmernenia, ktoré bolo predmetom zasadnutia expertnej skupiny pre eurofondy, že DPH môže byť uznaným nákladom,“ skonštatoval. Ako dodal, definitívne záverečné usmernenie urobila Komisia v novembri minulého roka. Rokovania boli zakončené rozhodnutím eurokomisárky pre regionálny rozvoj.

Na účet mesta Košice bude podľa jeho slov vrátených viac ako 15 miliónov eur. V prípade Bratislavy ide o vyše 25 miliónov eur. Týka sa to pritom najmä projektu električkovej trate do Petržalky.

Vicepremiér zároveň dodal, že pôvodne chcela EK uznávať DPH ako oprávnený náklad iba v projektoch do 5 miliónov eur. „Na základe negociácií, ktoré teraz prebiehajú a v tejto fáze by sme ich už mali dotiahnuť aj do úspešného konca, túto hranicu zrejme EÚ zruší, a teda pre dopravné projekty, ktoré sú takmer všetky nad 5 miliónov eur, bude DPH oprávneným nákladom,“ priblížil.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM