Ondrej Petričko Samospráva

Mesto reaguje na kritiku za vysťahovanie Rómov: Išlo o odstránenie ohrozenia života ľudí!

Mesto vypratalo osadu v košickej lokalite Nižné Kapustníky. K tomu pristúpilo na základe stanovísk košického regionálneho úradu verejného zdravotníctva, ktorý potvrdil, že územie je nezlučiteľné so zdravým bývaním a vývojom detí. Ombudsmanka Jana Dubovcová tento krok kritizuje, radnica reaguje!

Ilustračný obrázok k článku Mesto reaguje na kritiku za vysťahovanie Rómov: Išlo o odstránenie ohrozenia života ľudí!
Zdroj: Webnoviny.sk

Mesto Košice odmieta kritiku ombudsmanky, ktorej sa nepáči vysťahovanie Rómov z osady v Nižných Kapustníkoch v októbri minulého roka. O postupe pri vysťahovaní obyvateľov osady košickému magistrátu napísala, že mesto bez právneho základu zasiahlo do základného ústavného práva na nedotknuteľnosť obydlia a práva na rešpektovanie obydlia podľa Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd.

Mesto sa bráni

„Opätovne zdôrazňujeme, že nešlo o samoúčelné vysťahovanie Rómov z obydlí, ale o odstránenie všeobecného ohrozenia života a zdravia ľudí,“ napísal referát styku s verejnosťou a médiami košického magistrátu.

Košice sa rozhodli pre vysťahovanie obyvateľov a búranie osady na základe odborných stanovísk. „Nemyslíme si, že akýkoľvek ochrancovia z druhého konca republiky dokážu bez znalosti lokálnej problematiky od stola reálne zhodnotiť podobné rizikové situácie. Našou absolútnou prioritou je zabezpečenie bezpečnosti a zdravia občanov,“ reagoval na Dubovcovej slová magistrát.

Vysťahovanie malo viacero dôvodov

Život a zdravie ľudí z osady boli podľa stanovísk v ohrození. Ako dôvody úrady uvádzali, že domovy osadníkov boli prevažne z ľahko horľavých materiálov. Hasiči tiež upozorňovali na skutočnosť, že sa na vykurovanie a varenie používal najčastejšie otvorený oheň. Zdravotníci zase zistili, že v Nižných Kapustníkoch sa masívne vyskytovali zdraviu nebezpečné čierne skládky odpadu.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva konštatoval, že v lokalite Nižné Kapustníky je potrebné zabezpečiť úplnú likvidáciu skládok odpadu. Železnice zase napísali, že v okolí osady sa pri dráhe zdržiavajú neoprávnené osoby, čo ohrozuje bezpečnosť premávky aj ich samotných. Obvodný úrad životného prostredia tvrdil, že obyvatelia lokalít pod Metrom, Mašličkove aj v Nižných Kapustníkoch nakladajú s odpadmi v rozpore so zákonom.

O vysťahovaní vedeli vopred

Magistrát tvrdí, že ľudí na vysťahovanie upozornili dopredu. „Mesto Košice vyzvalo ľudí, zdržiavajúcich sa dlhodobo v uvedenom priestore, aby tento opustili a premiestnili sa do miesta svojho trvalého pobytu. V období, kedy mesto Košice plánovalo likvidáciu nebezpečného odpadu, sa na mieste nachádzali len tri rodiny.“ Tieto rodiny sa dobrovoľne a bez problémov presunuli na miesto trvalého pobytu, štyria ľudia požiadali o umiestnenie v azylovom dome v Bernátovciach, čomu Košice vyhoveli.

V osade žilo vyše 150 ľudí

Osada v lokalite Nižné Kapustníky vznikla približne pred desiatimi rokmi. Jej obyvatelia sa údajne presúvali po rôznych častiach Košíc a neboli v nej trvalo usídlení. Podľa mesta išlo o priestor, kde prechodne žili bezdomovci, hľadané osoby a migrujúce rodiny. V októbri 2012 sociálni pracovníci vykonali podľa informácií od magistrátu ohliadku terénu, ktorou zisťovali počet detí aj dospelých v osade. Informácie zaslali úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.

K 10. októbru minulého roka evidovali úrady v osade 156 ľudí, z toho 63 detí. Úrady 26. októbra 2012 obyvateľov osady vyzvali, aby ju opustili, pretože môže byť ohrozený ich život a zdravie.

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM