Veronika Hunyadiová Správy

Kritizované mestské noviny Košíc zabodovali. V čom sú NAJLEPŠIE na Slovensku?

Košický mesačník V skratKE je najlepšie hodnoteným spomedzi radničných novín slovenských miest.

Ilustračný obrázok k článku Kritizované mestské noviny Košíc zabodovali. V čom sú NAJLEPŠIE na Slovensku?
Zdroj: Dnes24.sk

Mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) zverejnila výsledky hodnotenia užitočnosti, objektívnosti a verejnoprávneho charakteru mestských novín, respektíve novín, ktoré vydávajú mestské časti Bratislavy a Košíc. V poradí už tretie hodnotenie pod názvom Hlásne trúby mapovalo periodiká v 100 najväčších slovenských samosprávach (noviny vydáva 84 z nich).

Objektívnosť a vyváženosť

Hodnotí sa to, aký veľký priestor dávajú noviny vedeniu samosprávy, či poskytujú priestor aj kritickým názorom a snažia sa o objektívny, vyvážený obsah, rovnako, či dávajú priestor občanom dozvedieť sa o budúcich rozhodnutiach samosprávy, do ktorých sa môžu zapojiť.

Najlepšie hodnotenými z hľadiska kritérií verejnoprávnosti a objektívnosti boli v prieskume radničné noviny mesta Košice.

Nasledovali mestské noviny Banskej Bystrice a Prešova. Na opačnom póle hodnotenia TIS sú periodiká, ktoré vydáva mesto Tvrdošín, Humenné a Rimavská Sobota. Celý rebríček mestských novín, vrátane periodík košických mestských častí, nájdete TU.

Uspeli napriek kritike

Podľa TIS možno z hľadiska verejnoprávnosti aktuálne za najprínosnejšie radničné periodikum označiť nový mesačník V skratke, ktorý začal vlani vydávať košický magistrát. „Ako prvý dokázal preniknúť do hornej štvrtiny škály hodnotenia (77 %). Primátor sa v novinách nevyskytuje často, rozoberajú sa v nich miestami aj pálčivé témy s pluralitnými názormi, priestor dostáva i kritika,“ uvádza TIS na svojom webe.

„Periodikum prezentuje hlavne pozitívny obraz o radnici, polemika v texte je prítomná, ale minimálne. Poskytuje občanom veľa informácií o aktivitách radnice a jej vedenia, zvyšuje šancu na participáciu občanov na rozhodnutiach samosprávy, články o politike radnice majú jasného autora, vedenie radnice je zmieňované len v minimálnej miere alebo vôbec a vedenie samosprávy nie je na fotkách zobrazované takmer vôbec,“ uviedol TIS pri hodnotení košického mesačníka.

Vydanie prvého čísla V skratKE v januári 2021 pritom sprevádzala vlna kritiky najmä zo strany mestských poslancov. Radnici vyčítali, že o vzniku mestských novín neboli vopred informovaní, a že pôjde len o PR kampaň primátora. Redakčnú radu tvorí hovorca mesta, zodpovedný redaktor, odborníci z externého prostredia a štyria mestskí poslanci.

Propagácia samospráv

Ako uviedli zástupcovia TIS na tlačovej konferencii k predstavenie výsledkov, primátori miest a starostovia mestských častí už nezneužívajú vydávané noviny tak okato ako v období pred predchádzajúcimi komunálnymi voľbami, stále sú však tieto periodiká najmä prostriedkom na propagáciu aktivít a úspechov vedenia samosprávy.

„Značná časť týchto periodík stále slúži predovšetkým na propagovanie úspechov primátorov,“ skonštatoval v globálnom hodnotení riaditeľ TIS Michal Piško. Upozornil, že objektívnosť tlačených mestských médií sa zásadnejšie nezvýšila ani počas aktuálneho volebného obdobia, v ktorom sa do vedenia značnej časti samospráv dostali noví politici sľubujúci zmenu.

"Oponentné názory sú v menšine, v niektorých novinách úplne absentujú, v prípade najhoršie hodnotených periodík slúžia noviny pre vedenie samosprávy aj na napádanie politických oponentov,“ dodal analytik TIS Ľuboš Kostelanský.

Prečítajte si tiež

Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM