Veronika Hunyadiová Správy

Minister Lengvarský navštívil košické nemocnice. Čo ho milo prekvapilo? VIDEO

Minister zdravotníctva hovoril s vedením druhej najväčšej nemocnici na Slovensku o zvládaní pandémie aj o plánovanej optimalizácii nemocníc.

Zdroj: TASR/Roman Hanc

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský navštívil v piatok (29. 10.) košickú Unvierzitnú nemocnicu L. Pasteura (UNLP). Prišiel zistiť, ako v nej zvládajú pandemickú situáciu.

Starostlivosť bez obmedzení

Minister bol podľa vlastných slov bol milo prekvapený. „Napriek počtu pacientov, ktorý je jeden z najväčších na Slovenku, biela medicína beží v neobmedzenom režime naďalej. To znamená, že pacienti ktorí potrebujú štandardnú zdravotnú starostlivosť nie sú odsúvaní. Za to chcem vyjadriť veľkú vďaku," povedal Lengvarský novinárom po návšteve UNLP.

Ako informoval generálny riaditeľ UNLP Ján Slávik, v súčasnosti majú obsadených 138 zo 144 reprofili­zovaných lôžok, čo znamená 95-percentnú obsadenosť. „Z toho máme deviatich pacientov na umelej pľúcnej ventilácii, musím ale konštatovať, že z týchto deviatich pacientov sú všetci nezaočkovaní," dodal Slávik. Keďže pacientov naďalej pribúda, budú reprofilizovať ďalšie oddelenie a ďalších 18 lôžok.

Okrem univerzitnej nemocnice navštívil Lengvarský aj košickú Detskú fakultnú nemocnicu (DFN), kde je s covidom hospitalizovaných 11 detí a päť ich sprievodcov. O epidemickej situácii hovoril aj s riaditeľmi Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) a Východoslovenského onkologického ústavu (VOÚ). „Chcel by som poďakovať všetkým zdravotníckym pracovníkom za vynikajúcu prácu a dúfam, že situáciu spolu zvládneme," dodal minister.

Reforma nemocníc

Návštevu využil minister zdravotníctva aj na rozhovory o optimalizácii siete nemocníc. „Partneri, s ktorými som dnes diskutoval, reformu podporujú. Cieľom je dosiahnutie najvyššej možnej kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti pre pacientov. Cieľ, ktorý sme si stanovili je správny a je otázkou, ako rýchlo a akým spôsobom sa k nemu odstaneme," uviedol Lengvarský.

Ako dodal, budú ďalej s partnermi diskutovať a snažiť sa nájsť optimálnu cestu, aby mal pacient garantovanú kvalitu zdravotnej starostlivosti, ktorá zodpovedá 21. storočiu. Zopakoval, že žiadne nemocnice sa v rámci reformy nebudú rušiť, ale budú sa transformovať na služby, ktoré sú v tomto regióne potrebné, aby dosahovali patričnú kvalitu.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM