Eva Mikulová Správy

Na augustové udalosti nesmieme zabudnúť. V Košiciach pri nich prišlo o život 9 ľudí, FOTO

Invázia vojsk piatich armád bývalej Varšavskej zmluvy 21. augusta 1968 na dlhé desaťročia zmarili nádej na demokratizáciu našej krajiny.

Ilustračný obrázok k článku Na augustové udalosti nesmieme zabudnúť. V Košiciach pri nich prišlo o život 9 ľudí, FOTO
4
Galéria
Zdroj: TASR

Uplynulo už 52 rokov od vpádu sovietských vojsk a ďalších armád (Maďarsko, Poľsko, Bulharsko, vojská NDR sa síce na inváziu tiež pripravili, ale v poslednej chvíli bola ich účasť odvolaná z Moskvy) na územie zvrchovanej Československej socialistickej republiky.

21. august 1968 je jeden z najtragickejších dátumov v našej novodobej histórii a nesmieme naňho nikdy zabudnúť.

Deväť obetí

Bol 21. august 1968. Košičania sa prebudili do ďalšieho horúceho rána. Aj vtedy bolo totiž tak horúco, ako teraz… A prišla studená sprcha. Z okien alebo cestou do práce videli tanky, obrnené transportéri a cudzie vojská.

Nikto nechápal prečo sa to deje. „Bolo to strašné. Všetci sme sa báli. Ľudia vykúpili všetko v obchodoch. Mama sa bála, že otec pôjde na vojnu. Skutočne to vyzeralo tak, že začala vojna. Nesmeli sme chodiť von a celé dni sme počúvali rádio, aby sme vedeli čo sa deje,“ spomína na tragické obdobie Košičanka Helena, ktorá mala vtedy 12 rokov.

A i keď strach bol veľký, odpor voči okupantom bol väčší. Ľudia masívne dávali najavo svoju nespokojnosť. Len V Košiciach bolo 9 obetí invázie a množstvo ľudí bolo zranených.

Pamätná tabuľa na obete tragického „Augusta 68“ v Košiciach je na budove vtedajšieho Tuzexu. Každoročne si pri nej pripomíname tragické udalosti v Košiciach.

Invázia cudzích vojsk zastavila demokratizáciu našej spoločnosti, ktorú odštartoval I. tajomník UV KSČ Alexander Dubček, počas Pražskej jari v tom istom roku. Okupácia zmarila nádeje na lepší a slobodnejší život a nastala po nej tvrdá doba normalizácie.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM